"Człowiek z piękną raną". Zagadka Franza Kafki

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 23:00
– Kafka jako pisarz i jako człowiek jest zbudowany na sprzeczności. Jego wielkość polega na tym, że tę sprzeczność widzi, czuje i potrafi nazwać – mówił Jakub Ekier, tłumacz "Procesu" Franza Kafki.
Audio
  • "Człowiek z piękną raną". O Franzu Kafce opowiadają Jolanta Kozak, Jakub Ekier, Piotr Paziński i prof. Łukasz Musiał. (PR, 15.12.2017)
Franz Kafka. Grafika na podstawie fotografii z 1923 r.
Franz Kafka. Grafika na podstawie fotografii z 1923 r.Foto: wikimedia/domena publiczna

piotr adamczyk w tpr miniatura.jpg
Piotr Adamczyk czyta "Proces" Kafki. Posłuchaj!

Nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazała się niedawno książka "Franz Kafka. Encyklopedia" autorstwa Richarda Graya, Ruth Gross, Rolfa Goebela i Claytona Koelba. Amerykańscy badacze podjęli się nadzwyczaj trudnego zadania stworzenia leksykonu pisarza do dziś niepokojącego i nie dającego się oswoić, którego twórczość wciąż trzeba interpretować, a i tak nie da się jej zamknąć w żadnej formule. Jolanta Kozak, autorka przekładu "Encyklopedii", powiedziała, że książka ta "w jakiś sposób Kafkę opisuje, ale go nie definiuje".

Niejednoznaczność Kafki i jego widzenia rzeczywistości znajduje wyraz w jednym z Kafkowskich aforyzmów: "w walce między tobą a światem sekunduj światu". – To klasyczny obraz konfliktu między nadwrażliwą jednostką i bolesnym dla niej światem, czyli bolesnymi kontaktami z innymi ludźmi. Kafka bowiem opisuje ludzi, żywe istoty, które bardzo chcą się do siebie zbliżyć, ale gdy to zrobią, ranią się – powiedziała.

O paradoksalnej naturze osoby i dzieła Franza Kafki, zarazem "odmieńca" i "typowego mieszczańskiego osobnika", pisarza "zawstydzonego konwencją językową" oraz o fundamentalnym dla jego twórczości "odroczeniu" rozmawialiśmy także z pisarzem Piotrem Pazińskim i germanistą prof. Łukaszem Musiałem.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Dorota Gacek

Goście: Jolanta Kozak (tłumaczka literatury anglojęzycznej), Jakub Ekier (poeta, tłumacz literatury niemieckojęzycznej, autor przekładu "Procesu" Franza Kafki), Piotr Paziński (pisarz, filozof, krytyk, tłumacz), prof. Łukasz Musiał (wykładowca Uniwersytetu Adama Mickiewicza, germanista, literaturoznawca, tłumacz)

Data emisji: 15.12.2017

Godzina emisji: 22.00

mc/bch

Czytaj także

Franz Kafka w obozie koncentracyjnym

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 17:45
Pewnego dnia człowiek budzi się przemieniony w dużego robaka. Bohater innej, chyba najsłynniejszej opowieści – Józef K. zostaje, z niewiadomych mu powodów, aresztowany. W kafkowskim świecie nie ma miejsca na wolność…
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gastrofaza", czyli jak przeżuwał Franz Kafka

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 16:09
– Niesamowita ręka do tematów, świetne pióro, ciekawość świata, rozbrajające poczucie humoru, umiejętność popularyzowania nauki... Książki Mary Roach to olśnienia dla odważnych – mówił w Dwójce Piotr Kofta o autorce m.in. "Gastrofazy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kafka kochał na odległość

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 16:00
- Myśl, że codziennie widziałby swą wybrankę, wywoływała u niego mdłości - mówiła w Dwójce Jacqueline Raoul-Duval, autorka książki "Zakochany Kafka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Proza Kafki. "Nie czeka nas happy end"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 15:41
- Franz Kafka nie daje czytelnikowi nadziei na ocalenie. Jego twórczość to "gnoza bez wyjścia" - podkreślali goście "Strefy literatury".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Adamczyk czyta "Proces" Kafki

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2016 11:46
Najsłynniejszej powieści czeskiego pisarza słuchaliśmy w znakomitej - miejscami zaskakującej - interpretacji polskiego aktora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Proces" Kafki i bolesny świat Krystiana Lupy

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 19:00
Krystian Lupa w programie spektaklu stwierdził, że "Proces" przyszedł w odpowiedzi na rzeczywistość, ponieważ dzwoni ona nieustannie tymi samymi motywami. Na ile zatem jest to "Proces" Kafki, a na ile Lupy, tu w Polsce w 2017 roku?
rozwiń zwiń