X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jerzy Jarniewicz: impulsy kontrkultury nie przebrzmiały

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 15:15
- To poszukiwanie utopii, ten idealizm, ta wizyjność całego pokolenia lat 60., przez wielu zdyskredytowana czy wręcz ośmieszona, ona z nami ciągle jest - mówił w Dwójce autor książki "Bunt wizjonerów".
Audio
  • Jerzy Jarniewicz o swojej książce "Bunt wizjonerów" (Dwukropek/Dwójka)
Jerzy Jarniewicz Bunt wizjonerów, okładka książki
Jerzy Jarniewicz "Bunt wizjonerów", okładka książki Foto: mat. prom.

"Na mapie, na której nie byłoby Utopii, nie warto zawieszać oka". To błyskotliwe zdanie Oscara Wilde'a przypomina Jerzy Jarniewicz w swym zbiorze esejów portretujących różne aspekty amerykańskiej kontrkultury lat 60.

Stereotypowe przekonanie mówi, że młodość jest idealistyczna, zbuntowana, pragnie przemiany świata, podczas gdy wiek dojrzały czy też starość skłania ku konserwatyzmowi, a może zwyczajniej – lenistwu. Mniej obiegowy sąd powiedziałby, że są okresy w nieodległej historii, które wyraziście naznaczone były kontestacją, szukaniem społecznych alternatyw i takie, które uznają za jedyne słuszne obowiązujące status quo.

A w jakim czasie dziś przebywamy? Czy pamiętamy o doświadczeniach kontrkultury z lat 60. i czy możemy się czegoś z nich nauczyć? A może jesteśmy wręcz dziedzicami, beneficjentami tamtych przemian niejednokrotnie wszak rewolucyjnych? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Dwukropek 

Prowadził: Andrzej Franaszek

Gość: Jerzy Jarniewicz (poeta, tłumacz, krytyk, badacz dziejów kontrkultury, autor książki "Bunt wizjonerów")

Data emisji: 12.04.2019

Godzina emisji: 21.30

pg/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Jarniewicz - specjalista od gościnnego słowa

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2018 10:39
Gościem audycji był poeta, tłumacz i krytyk literacki, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego, znawca literatury języka angielskiego, laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej "Silesius" za tom "Puste noce".
rozwiń zwiń