Marian Pankowski. W stulecie urodzin poety i pisarza

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2019 08:27
Bohaterem "Dwukropka" był poeta, prozaik, dramaturg, tłumacz, literaturoznawca i profesor slawistyki na Uniwersytecie w Brukseli. W tym roku obchodziłby setną rocznicę urodzin.
Audio
  • Marian Pankowski. W stulecie urodzin poety i pisarza (Dwukropek/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Triff

"Pisanie jest moim szczęściem, ideałem, moim losem. To jest właśnie moja młodość, że ja nie ustaję w poszukiwaniu" - mówił Marian Pankowski w tomie rozmów zatytułowanym "Nam wieczna w polszczyźnie rozróba".

Urodził się 9 kwietnia 1919 roku w Sanoku. Zmarł w Belgii w roku 2011. Dwa lata przed śmiercią we wspomnianym tomie rozmów, które z Marianem Pankowskim przeprowadził Piotr Marecki, pisarz mówił "Jak długo jestem na ziemi, jak długo trwam - tak długo jestem szczęśliwy z tego, co mam i czym się zajmuję". W 100. rocznicę urodzin o różnych wymiarach pisarstwa Mariana Pankowskiego i o tym, co w jego postawie uderzało najbardziej opowiadają prof. Krystyna Latawiec, Janusz Szuber, prof. Piotr Marecki oraz dr Jan Burnatowski.

Fragmenty książek Mariana Pankowskiego czytał Andrzej Mastalerz.

***

Tytuł audycji: Dwukropek 

Prowadził: Dorota Gacek

Data emisji: 17.11.2019

Godzina emisji: 16.00

am/jp

Czytaj także

Tomasz Burek. Intelektualny spacer pod prąd

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2017 19:00
– Pracując z nim, zobaczyłem, w jaką rutynę wpadliśmy my, nieraz młodsi od niego o 10 czy 20 lat – mówił o zmarłym 1 maja 2017 r. Tomaszu Burku poeta Krzysztof Kuczkowski.
rozwiń zwiń