Dwadzieścia lat Instytutu Mikołowskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 13:24
"Piszę, żeby żyć. Nic więcej, tylko żyć" - to słowa Rafała Wojaczka z jednego z listów. Poeta urodził się w Mikołowie w 1945 roku. Dokładnie 50 lat temu ukazał się pierwszy tom jego wierszy "Sezon". I dokładnie 20 lat temu, w rodzinnym mieście pisarza, powstał Instytut Mikołowski imienia Rafała Wojaczka.
Audio
  • Dwadzieścia lat Instytutu Mikołowskiego (Dwukropek/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/finwal89

Ten jubileusz świętowano w Mikołowie pod koniec listopada. W "Dwukropku" rozmawialiśmy o historii tej instytucji, jej pierwszym dyrektorze Pawle Targielu, o wydawnictwach publikowanych przez Instytut i organizowanych przez tę instytucję spotkaniach i sesjach. Opowiadaliśmy także o specyfice miejsca, jakim jest Mikołów, oraz o współistnieniu tego, co w działalności Instytutu jest śląskie, a co uniwersalne.

Gośćmi Dwukropka byli Maciej Melecki - poeta, scenarzysta i dyrektor Instytutu Mikołowskiego, Krzysztof Siwczyk - poeta, krytyk, pracownik tej instytucji oraz poeta Piotr Matywiecki i filozof prof. Paweł Dybel - autorzy książek wydanych ostatnio w Instytucie Mikołowskim i uczestnicy jubileuszowego spotkania w Mikołowie.

***

Nazwa audycji: Dwukropek

Przygotowała: Dorota Gacek

Data emisji: 1.12.2019

Godzina emisji: 16.00

am/bch

Czytaj także

"Nie te czasy". Nieznane utwory Rafała Wojaczka

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 19:00
W audycji rozmawialiśmy m.in. o niedawno opublikowanej książce zawierającej poetyckie i prozatorskie utwory poety, które do tej pory nie ujrzały światła dziennego.
rozwiń zwiń