X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Towarzysz podróży. O profesorze Antonim Kępińskim

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 16:00
"Dla człowieka nie tylko świat otaczający jest zagadką; jest on nią sam dla siebie. I z obu tajemnic bardziej dręcząca wydaje się ta druga" - pisał Antoni Kępiński. Jego dzieło do dziś pomaga nam w rozumieniu siebie i poznawaniu drugiego człowieka, a jego książki są czytane nie tylko przez psychiatrów.
Audio
  • O profesorze Antonim Kępińskim (Dwukropek/Dwójka)
Poznawanie Kępińskiego. Biografia psychiatry
"Poznawanie Kępińskiego. Biografia psychiatry"Foto: Mat. prasowe

Kim był Antoni Kępiński, co go ukształtowało, jakim był lekarzem i jak zapisał się w pamięci wielu ludzi - o tym opowiada książka Anny Matei zatytułowana "Poznawanie Kępińskiego. Biografia psychiatry". Autorka kończy swoją książkę następująco: "Antoni Kępiński mówił współpracownikom, przestrzegając przed stawianiem sobie zbyt ambitnych celów w leczeniu, że czasami o wiele ważniejsze jest przyniesienie choćby chwilowej ulgi w cierpieniu. Może nawet ostatecznie to liczy się najbardziej? Nie sposób przeżyć za nikogo życia. Można być jedynie przez chwilę towarzyszem jego podróży".

- Profesor Kępiński przede wszystkim słuchał - mówiła Anna Mateja. - On był cały nakierowany na słuchanie, nieprzerywanie i zadawanie celnych pytań. Druga rzecz, która mnie uderzyła, to pełny przekrój społeczny i demokratyzacja pacjentów, którzy stali przed jego gabinetem. Kilka dekad temu pacjenci psychiatryczni spotykali się z bardzo dużym napiętnowaniem społecznym. Obawiali się przyznać do tego, że korzystają z pomocy psychiatry, albo mają kogoś takiego w swojej rodzinie. Tymczasem do profesora Kępińskiego nikt się nie wstydził przychodzić po pomoc lekarską. To pokazuje fenomen Kępińskiego jako psychiatry.

Jak podkreślił prof. Andrzej Jakubik, profesor Kępiński uważał, że aby móc powiedzieć coś na temat drugiego człowieka, należy go najpierw bardzo dokładnie i głęboko poznać. - Jego zdaniem każdy indywidualnie stanowi coś w rodzaju tajemnicy i naszym zadaniem, szczególnie psychiatrów i psychologów, powinno być dotarcie do istoty rzeczy. Uważał, że istotą poznania chorego jest poznanie intuicyjne - wyjaśnił. 

O profesorze Antonim Kępińskim - lekarzu, humaniście, autorze popularnych do dziś książek, mistrzu dla następnych pokoleń psychiatrów w "Dwukropku" opowiadali również dr Elżbieta Leśniak ("Profesor chorych rozważał na trzech płaszczyznach: biologicznej, społecznej i psychologicznej") i prof. Andrzej Kokoszka ("Kępiński spełnił funkcję antypsychiatryczną, która była obecna w innych krajach").

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Dwukropek 

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 5.01.2020

Godzina emisji: 16.00

am

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najlepsze i najgorsze zawody świata

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 21:00
Które zawody cieszą się największym szacunkiem - lekarz, a może prawnik? Na to pytanie odpowiemy w "Efekcie: WOW".
rozwiń zwiń