Hunter S. Thompson, estetyka gonzo i nowe dziennikarstwo

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 16:40
- Najbardziej istotne w rewolucji nowo dziennikarskiej było przesunięcie akcentu z dziennikarstwa śledczego na human-interest stories. Czyli skupienie nie na hard newsach, tylko na opowieściach o zwykłym człowieku, na byciu obok bohatera - mówiła w "Dwukropku" dr Izabella Adamczewska z Instytutu Kultury Współczesnej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego
Audio
  • Wokół książki "Królestwo lęku" Huntera S. Thompsona (Dwukropek/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom./Wojciech Cejrowski

Punktem wyjścia audycji była wydane ostatnio w Polsce "Królestwo lęku. Odrażające sekrety nieszczęsnego dziecka w ostatnich dniach amerykańskiego stulecia" - ostatnia książka w dorobku legendarnego amerykańskiego pisarza i dziennikarza Huntera S. Thompsona.

Z naszymi gośćmi - którymi byli również dr Edyta Żyrek-Horodyska z Zakładu Komunikowania Międzynarodowego i Mediów Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Dezydery Barłowski z Katedry Teorii Literatury Wydziału Polonistyki UJ, tłumacz książki "Królestwo lęku" - rozmawialiśmy m.in. o estetyce gonzo i nowym dziennikarstwie, których reprezentantem był Hunter S. Thompson.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadził: Piotr Kofta

Data emisji: 8.03.2020

Godzina emisji: 16.00

pg

Zobacz więcej na temat: literatura Piotr Kofta KULTURA
Czytaj także

Słowacja - kulturalna emancypacja

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2020 12:14
W audycji rozmawialiśmy o tym, jak postrzegamy Słowaków i jak oni widzą samych siebie, w oparciu o jakie symbole budują tożsamość narodową i jak kształtują relacje z sąsiadami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Tabaczyński i literackie spojrzenie na depresję

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 17:00
- Ja sobie zawsze o tej książce myślałem jako o takiej rock and rolowej książce, czasami aż do przesady swobodnej narracji - mówił autor książki "Pokolenie wyżu depresyjnego" w audycji "Dwukropek".
rozwiń zwiń