Marcin Wicha: w każdym mieszkaniu są słoje i warstwy geologiczne

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 09:00
- Na podstawie przedmiotów możemy wyróżnić okres pionierski, okres rozkwitu i okres upadku - mówił w Dwójce pisarz Marcin Wicha, autor nagradzanej książki "Rzeczy, których nie wyrzuciłem".
Audio
  • Marcin Wicha: w każdym mieszkaniu są słoje i warstwy geologiczne (Dwukropek/Dwójka)
Marcin Wicha
Marcin WichaFoto: PAP/Marcin Kmieciński
Książki 1200.jpg
Książki po matce. Elegia Marcina Wichy

Książka ta jest zbiorem esejów Marcina Wichy, dla których inspiracją było porządkowanie mieszkania po zmarłej matce. Pisarz opowiadał w Dwójce, jak pod wpływem kontaktów z różnymi przedmiotami odżywały wspomnienia, które pozwoliły mu w nowy sposób spojrzeć na swoją mamę, na jej zwyczaje i stosunek do życia. Ciekawym doświadczeniem było dla niego obcowanie z domowym księgozbiorem, który, jego zdaniem, jest w większości zapisem naszych porażek czytelniczych, ale też zbiorem pamiątek po ludziach, którymi chcieliśmy być.

Marcin Wicha opowiadał w audycji, jak na przestrzeni lat zmieniały się sposoby kupowania książek w jego domu, ale też podejście do ich projektowania. Nasz gość mówił też, w jaki sposób można odczytywać przedmioty, a raczej różne ich konfiguracje.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Andrzej Franaszek

Goście: Marcin Wicha (pisarz)

Data emisji: 8.02.2018

Godzina emisji: 21.30

bch/ac

Czytaj także

"Nie ma cyberpunka bez deszczu"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 11:35
- Wszystkie metropolie cyberpunkowe muszą tonąć w deszczu. Światło słoneczne pojawiło się dopiero w post cyberpunku - mówił pisarz Michał R. Wiśniewski w radiowej dyskusji o nurcie, który odcisnął silne piętno na kulturze lat 80. XX wieku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Roberto Calasso uwodzi czytelnika nie uwodząc"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2018 13:46
- Ma ten największy talent. Czytelnik jest przez niego uwiedziony, ale równocześnie daje mu też wielkie pole do popisu - mówi Tomasz Brzozowski o włoskim pisarzu Robercie Calasso.
rozwiń zwiń