Prof. Zieniewicz: Gałczyński to postać emblematyczna dla XX w.

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 14:17
- Jest niesłychanie złożonym zjawiskiem poetyckim. Dającym inspiracje dla mnóstwa młodszych poetów, a jednocześnie twórcą, na którym ciążą wszystkie tragiczności XX wieku - mówił prof. Andrzej Zieniewicz o Konstantym Ildefonsie Gałczyńskim, którego 65. rocznica śmierci minęła 6 grudnia.
Audio
  • Konstanty Ildefons Gałczyński. W 65. rocznicę śmierci (Dwukropek/Dwójka)
Konstanty Ildefons Gałczyński
Konstanty Ildefons GałczyńskiFoto: Polona/domena publiczna

- On nie przylega ani do żadnej grupy poetyckiej, ani do żadnego trendu politycznego, ani do żadnej specjalnej stylistyki, a jednocześnie jest poetą ukochanym przez przynajmniej dwie epoki - przypominał prof. Andrzej Zieniewicz.

Jakie są związki między twórczością Gałczyńskiego a jego biografią? Jaki był stosunek tego poety do języka? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Dwukropek

Prowadzi: Anna Lisiecka

Goście: Anna Arno (autorka książki "Niebezpieczny poeta: Konstanty Ildefons Gałczyński"), prof. Jerzy Bralczyk (językoznawca), Krystyna Gucewicz (poetka) i prof. Andrzej Zieniewicz (historyk literatury)

Data emisji: 28.12.2019

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Leśniczówka Pranie. Tu Gałczyński leczył duchowe rany

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 16:34
- Jak tu przyjechał, to odetchnął. To miejsce było cudowną jodyną, którą mógł sobie przyłożyć do śladów po ciosach, które zadawała mu historia - mówił w Dwójce Wojciech Kass, kustosz powstałego w leśniczówce Pranie Muzeum im. K. I. Gałczyńskiego.
rozwiń zwiń