REKLAMA

Jak wyglądał pierwszy filmowy pokaz w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2016 13:32
O narodzinach kina w Polsce w jego 120. rocznicę opowie wykładowca "Akademii Kina" profesor Marek Hendrykowski.
Wyjście robotników z fabryki Lumire w Lyonie. Kadr z pierwszego filmu pokazanego publicznie
"Wyjście robotników z fabryki Lumière w Lyonie". Kadr z pierwszego filmu pokazanego publicznieFoto: domena publiczna (wikimiedia)

Pierwszy pokaz filmów braci Lumière w Polsce odbył się 14 listopada 1896 roku w Krakowie w Teatrze Miejskim (później im. Słowackiego). Czy wybór tego prestiżowego miejsca świadczył o ogromnym awansie kulturalnym kina uważanego wówczas za rozrywkę raczej jarmarczną? Jakie znaczenie miały owe pokazy dla kultury w kraju, który był pod zaborami? Dlaczego właśnie lumierowskie filmiki dały początek zjawisku określanemu jako "początki kina w Polsce"? Czy wynalazek braci Lumière był technologicznie dużo lepszy niż inne tego typu wynalazki, takie jak wynalazek Edisona czy pleograf Kazimierza Pruszyńskiego? Jakie wrażenie wywarł na widzach ten pierwszy pokaz?

***

Na audycję "Akademia kina" zapraszamy w piątek (18.11) w godz. 15.00-15.30. Program poprowadzi Anna Fuksiewicz.

bch/jp

Zobacz więcej na temat: kino
Czytaj także

"Kondratiuk wprowadzał w swój świat niczym mag"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2016 14:27
- Nigdy nie pracowałam z kimś takim. Na planie jego filmów byłam jak zaczarowana, podejmowałam się nawet najbardziej ryzykownych zadań - wspominała zmarłego reżysera Andrzeja Kondratiuka Katarzyna Figura.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sen nastolatka i poszukiwanie tożsamości. "Ederly" Piotra Dumały

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2016 19:40
- Wydaje mi się, że nie miałem dwudziestu lat, gdy jakiś sen w liceum się pojawił, o młodzieńcu w moim wieku, który wraca do domu i tam go biorą za kogoś innego - wspominał Piotr Dumała, opowiadając o genezie swojego najnowszego filmu "Ederly".
rozwiń zwiń