REKLAMA

Kamienie milowe polskiej szkoły animacji

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2016 13:00
W audycji "Akademia kina" rozmawialiśmy o najważniejszych twórcach i produkcjach animowanych powstałych w powojennej Polsce.
Audio
  • Rozmowa Anny Fuksiewicz z prof. Markiem Hendrykowskim (Akademia kina/Dwójka)
Kamienie milowe polskiej szkoły animacji
Foto: Glowimages/EastNews

Za początek początek polskiego filmu animowanego uważa się obraz Zenona Wasilewskiego "Za króla Krakusa" ( 1947). Dzieło to odnosiło światowe triumfy w latach 60. i 70 XX wieku.

Do najwybitniejszych osiągnięć polskiej szkoły animacji należą filmy Waleriana Borowczyka i Jana Lenicy ( "Był sobie raz", "Dom", "Labirynt" , "Nosorożec"), realizowane wspólnie, a następnie osobno. Arcydzieła tworzyli też tacy reżyserzy jak Mirosław Kijowicz, Daniel Szczechura czy Stefan Schabenbeck. O ich dokonaniach rozmawialiśmy z filmoznawcą prof. Markiem Hendrykowskim.

***

Tytuł audycji: Akademia kina

Prowadzi: Anna Fuksiewicz

Gość: prof. Marek Hendrykowski (filmoznawca)

Data emisji: 23.09.2016

Godzina emisji: 15.00

bch


Czytaj także

Praprzodkowie Kaczora Donalda, czyli z dziejów filmowej animacji

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2016 09:57
- Trudno kategorycznie stwierdzić, kiedy zaczęło się kino. Ale animacja na pewno nie odda tu palmy pierwszeństwa - podkreślał prof. Marek Hendrykowski, opowiadając o fascynujących początkach filmowej animacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ian Emes: mam rozdwojoną osobowość

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2016 09:00
- Jedną z moich ulubionych książek jest "Doktor Jeckyll i Mr Hyde". Tak jak każdy człowiek mam w sobie ucywilizowaną myśl i zwierzęcy instynkt - mówił brytyjski artysta, twórca pierwszych muzycznych animacji dla Pink Floyd.
rozwiń zwiń