Michał Spisak - najbardziej polski wśród paryskich neoklasyków

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 09:50
We wrześniu tego roku obchodzimy setną rocznicę urodzin wybitnego kompozytora. Z tej okazji zapraszamy na specjalną audycję poświęconą Michałowi Spisakowi.
Paryż. Lata 30. XX wieku
Paryż. Lata 30. XX wiekuFoto: wikipedia, domena publiczna

Studia kompozytorskie odbył w Katowicach, w klasie Kazimierza Sikorskiego. W 1937 roku wybrał się do Paryża, by studiować u Nadii Boulanger. I został tam na stałe. Styl jego kompozycji to esencja neoklasycyzmu połowy XX wieku. Wśród wielu nagradzanych na całym świecie utworów największy rozgłos zyskał chyba "Hymn Olimpijski" z 1955. Pochowany został na cmentarzu Montmartre.

Na "Spotkania po zmroku" zaprasza Beata Stylińska.

16 września (wtorek), godz. 21.30-22.00

mm/mc

Czytaj także

Jak Panufnika do Polski przemycano

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 18:00
– W 1975 r. z mojej książki o muzyce polskiej usunięto kilkadziesiąt fragmentów o Andrzeju Panufniku. Tymczasem wydanie w stanie wojennym ukazało się bez żadnych ingerencji cenzury – mówił w Dwójce krytyk muzyczny Grzegorz Michalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie znał Beatlesów, uwielbiał Gershwina i Davisa. Andrzej Panufnik w oczach dzieci

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 16:00
On w młodości przesiadywał w klubach nocnych; ona woli wódkę od zupy szczawiowej mamy. On został cenionym DJ-em i grafikiem, ona - kompozytorką. Jaki wpływ wywarł Andrzej Panufnik na Jeremiego i Roxannę? Z dziećmi wybitnego twórcy rozmawialiśmy w audycji z cyklu "Stulecie Panufnika".
rozwiń zwiń