Michał Spisak - neoklasyk w polskim sosie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 14:00
Wspaniały artysta, kryształowy człowiek, niezrównany przyjaciel - tak Michała Spisaka wspominał Witold Lutosławski. W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin polskiego kompozytora, twórcy m. in. "Concerto giocoso na orkiestrę kameralną" i "Hymnu Olimpijskiego".
Audio
  • Wspomnienie o Michale Spisaku (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Michał Spisak zdobył wiele nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach -  między innymi na Hymn Olimpijski z 1955
Michał Spisak zdobył wiele nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach - między innymi na "Hymn Olimpijski" z 1955Foto: Glow Images/East News

Michał Spisak urodził się w 1914 roku w Dąbrowie Górniczej, młodość spędził na Śląsku, gdzie studiował kompozycję i skrzypce. Jako stypendysta Śląskiego Towarzystwa Muzycznego dalszą naukę kontynuował w Paryżu u Nadii Boulanger. II wojna światowa zastała go na obczyźnie, zaś po wojnie kompozytor osiadł we Francji na stałe.

- Po raz pierwszy z muzyką Spisaka zetknąłem się po wojnie, kiedy to nagle odkryto nieznanego kompozytora. A jako że byłem studentem, niebywale spodobała mi się werwa i polot jego utworów - wspominał w Dwójce prof. Leon Markiewicz. - Kiedy powziąłem decyzję napisania o nim monografii i zacząłem kompletować materiały, oszalałem na punkcie delikatności jego muzyki oraz samej postaci, o której wszyscy mówili w samych superlatywach.

Kompozycje Spisaka gościły na afiszach koncertowych, były wykonywana na festiwalach. Ich atuty to lekkość instrumentacji, plastyczność tematów, przejrzystość faktury, witalność i bardzo pogodny charakter.

- Jestem za tym, by Michała Spisaka uważać za neoklasyka. Neoklasyka w sosie polskim, ze względu na obecność w jego muzyce romantyzmu i liryzmu - wyjaśniał biograf kompozytora. - Utwory artysty doceniane były też przez ówczesną awangardę i absolutnie nie ustępowały najwybitniejszym kompozycjom tamtych czasów, prezentowanych na przykład na Warszawskiej Jesieni. Twórca zawsze znajdował się w środku życia muzycznego w Polsce. Choć tak naprawdę do kraju przyjeżdżał rzadko. Mniej więcej raz w roku.

Michał Spisak zmarł 29 stycznia 1965 w Paryżu i spoczął na Cmentarzu Montmartre. Na rok przed śmiercią został uhonorowany nagrodą Związku Kompozytorów Polskich za całokształt twórczości. W 2011 otrzymał tytuł "Honorowy Obywatel Miasta Dąbrowy Górniczej". Od 8 lat w jego rodzinnym mieście odbywa się także Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka.

Więcej o życiu i muzyce Michała Spisaka w nagraniu audycji "Spotkania po zmroku", w której udział wzięli także kompozytor Krzysztof Baculewski, prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza i prof. Zygmunt Tlatlik.

Program przygotowała i prowadziła Beata Stylińska.

(kul/mc)

Czytaj także

Jak Panufnika do Polski przemycano

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 18:00
– W 1975 r. z mojej książki o muzyce polskiej usunięto kilkadziesiąt fragmentów o Andrzeju Panufniku. Tymczasem wydanie w stanie wojennym ukazało się bez żadnych ingerencji cenzury – mówił w Dwójce krytyk muzyczny Grzegorz Michalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie znał Beatlesów, uwielbiał Gershwina i Davisa. Andrzej Panufnik w oczach dzieci

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 16:00
On w młodości przesiadywał w klubach nocnych; ona woli wódkę od zupy szczawiowej mamy. On został cenionym DJ-em i grafikiem, ona - kompozytorką. Jaki wpływ wywarł Andrzej Panufnik na Jeremiego i Roxannę? Z dziećmi wybitnego twórcy rozmawialiśmy w audycji z cyklu "Stulecie Panufnika".
rozwiń zwiń