Lachert i Szanajca - architekci awangardy

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 20:30
W "Spotkaniach po zmroku" rozmawialiśmy o dwóch wybitnych przedstawicielach architektonicznego modernizmu - Bohdanie Lachercie i Józefie Szanajcy, przyjaciołach, którzy wspólnie stworzyli ponad 150 projektów.
Audio
  • Lachert i Szanajca - architekci awangardy (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Budynek PKO w budowie, ul.Marszałkowska róg Sienkiewicza, Warszawa (1948)
Budynek PKO w budowie, ul.Marszałkowska róg Sienkiewicza, Warszawa (1948)Foto: Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy/Wikimedia Commons/CC

Dzieła Bohdana Lacherta (1900-1987) zaliczane są do awangardy architektonicznej II Rzeczypospolitej. Jego najwybitniejsze prace zostały po wojnie starannie odrestaurowane i oznaczone jako zabytki.
Zaprojektował m.in. budynki na osiedlu Żoliborz, budynek Chmielna 2 róg Nowego Światu, gmach PKO, osiedle Muranów Południowy wraz z kinem Muranów (wszystkie budynki znajdują się w Warszawie).

Spośród projektów, przy których pracował Józef Szanajca (1902-1939) 17 zostało wyróżnionych pierwszą nagrodą na różnego rodzaju konkursach architektonicznych. Był zwolennikiem funkcjonalizmu i konstruktywizmu w architekturze oraz idei Bauhausu.

Zaprojektował m.in. dom mieszkalny BGK przy Frascati 3, dom mieszkalny Państwowego Zakładu Emerytalnego i szpital PCK na Solcu, wille na Saskiej Kępie i Żoliborzu (wszystkie budynki znajdują się w Warszawie).
Obaj należeli do grupy architektonicznej Preasens (1926-1930), która postulowała zerwanie z tradycjonalizmem w budownictwie i sztukach plastycznych, zamiast typowych polskich dworków i budynków w stylu klasycznym projektując nowoczesne domy i osiedla mieszkaniowe.

Wspólnie stworzyli ponad 150 projektów. Ich największym sukcesem było Grand Prix za pawilon polski na Międzynarodowej Wystawie Sztuki i Techniki w Paryżu (1937). Byli też przyjaciółmi.

Audycję prowadziła Aldona Łaniewska-Wołłk.

wikipedia/domoplus.pl/kk/mc

Zobacz więcej na temat: architektura Dwójka Warszawa
Czytaj także

Jak dziś oceniać "pałace dla robotników"?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 15:25
- Pomysł wprowadzenia ludzi pracy do mieszkań, których oprawa estetyczna znacznie przekraczała koszty samej budowy, wydaje się absurdalny. Z drugiej strony, nie odnosząc się do kontekstu tamtych trudnych czasów, łatwo dziś wydać niesprawiedliwą ocenę - mówił o warszawskim MDM-ie architekt inż. Maciej Czarnecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europejskie wsparcie dla dawnej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 17:26
Pałac Rzeczypospolitej w Warszawie odzyska dawny blask dzięki Funduszom Norweskim i Mechanizmowi Finansowemu Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa przyszłości: największe emocje wzbudziła... kładka rowerowa nad Wisłą

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 20:00
Pałac Kultury zalany jeziorem, wyciąg narciarski nad pasażem Wiecha, migrujące wieżowce... Projekty, które znajdziemy na portalu Futuwawa, potrafią być naprawdę szalone. Nie wszystkie jednak są tak utopijne...
rozwiń zwiń