Warszawa przyszłości: największe emocje wzbudziła... kładka rowerowa nad Wisłą

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2014 20:00
Pałac Kultury zalany jeziorem, wyciąg narciarski nad pasażem Wiecha, migrujące wieżowce... Projekty, które znajdziemy na portalu Futuwawa, potrafią być naprawdę szalone. Nie wszystkie jednak są tak utopijne...
Audio
  • Warszawa przyszłości: największe emocje wzbudziła... kładka rowerowa nad Wisłą (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Warszawski Most Poniatowskiego. Czy potrzebna jest mu kładka rowerowa?
Warszawski Most Poniatowskiego. Czy potrzebna jest mu kładka rowerowa?Foto: wikipedia, domena publiczna

Futuwawa to interaktywna przestrzeń wystawiennicza miejskich projektów związanych z Warszawą. Są to m.in. instalacje, rzeźby, pomniki, murale, mebel miejski, ale także rozwiązania architektoniczne oraz urbanistyczne (budynki, mosty, przestrzenie zielone, zespoły zabudowy miejskiej etc.), których utopijność/dystopijność/futurystyczność sprawia, że nie mogą zostać zrealizowane ze względów planistycznych, technologicznych, finansowych i wielu innych.

Futuwawa to także organizowany od trzech lat konkurs, któremu zawdzięczmy te wszystkie niezwykłe pomysły. - Dotychczas wpłynęło 500 pomysłów dla Warszawy. Co ciekawe, niektóre pochodzą z innych miast, a nawet z zagranicy. Spojrzenie na Warszawę z zewnątrz może być bardzo odświeżające - podkreśliła jedna z organizatorek Futuwawy, Aleksandra Litorowicz.

Portal prezentuje także te projekty, które są gotowe do realizacji i - być może w bardzo niedalekiej perspektywie - pojawią się na mapie stolicy. W głosowaniu internautów (profesjonalne jury nie podjęło jeszcze decyzji) zwyciężył w tym roku projekt z pozoru zwyczajny - specjalnej kładki rowerowej poniżej poziomu Mostu Poniatowskiego. - Poza rozwiązaniem problemów komunikacyjnych ta inicjatywa pozwoliłaby rowerzystom podziwiać niezwykłą konstrukcję tego zabytkowego mostu - powiedział współautor, wraz z Kamą Wybieralską, projektu Mikołaj Molenda.

Czy ta Futuwawa stanie się już wkrótce faktem? Zapraszamy do słuchania audycji "Kwadrans bez muzyki", którą przygotowała Olga Święcicka.

mm/mc

Czytaj także

Montpellier - przewodnik po miejscach nieoczywistych

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 14:50
To tu studiowali Petrarka i Nostradamus, to tu - wśród pomników wielkich ludzi XX wieku - stanęły również figury... Lenina i Mao Zedonga. Montpellier to miasto piękne i zaskakujące.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tu było, tu stało", czyli o Warszawie, której nie ma

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 12:00
Ponad 60 budynków, ważnych z punktu widzenia architektury, zniknęło z krajobrazu Warszawy po 1989 roku. Wśród nich nieodżałowane perełki, o których w "Do południa" mówi Patrycja Jastrzębska, autorka mapy "Tu było, tu stało".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co mają wspólnego Pałac Kultury i Big Ben?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2014 07:00
W piątkowym "Lecie z Radiem" mówić będziemy o budowlach, które są symbolami różnych światowych metropolii.
rozwiń zwiń