Marta Kwaśnicka: Polak w Rzymie czuje się jak u siebie

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 14:00
– Geograficznie jesteśmy ludźmi Północy, ale przez przyjęcie katolicyzmu należymy też do świata śródziemnomorskiego – mówiła autorka książki "Krew z mlekiem".
Audio
  • Marta Kwaśnicka: Polak w Rzymie czuje się jak u siebie (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Teksty zawarte w zbiorze Krew z mlekiem Marta Kwaśnicka pisała przez wiele lat. Jest to więc także dokument jej drogi eseistycznej
Teksty zawarte w zbiorze "Krew z mlekiem" Marta Kwaśnicka pisała przez wiele lat. Jest to więc także dokument jej drogi eseistycznejFoto: zbiory prywatne

/

Marta Kwaśnicka skończyła filozofię, archeologię i historię Kościoła. Interesuje się kulturą iberoamerykańską, hiszpańską, a także włoską. Uważa, że Polska nie jest tylko krajem zawieszonym między Wschodem a Zachodem - związki naszej kultury z południem Europy są niezwykle silne. Tezy te rozwija w tomie esejów "Krew z mlekiem".

Autorka książki nie ukrywa, że tytuł ma prowokować do pytań. Potoczne odczytanie tych słów jako określenia typu karnacji zwraca uwagę na kobiecość, ale Marta Kwaśnicka spotkała się z wieloma innymi interpretacjami. Według jednej z nich krew z mlekiem to połączenie pierwiastka cielesnego z boskim. – Myślę, że to trafna interpretacja. Większość tekstów w zbiorze dotyczy napięcia między tym, co materialne, zmysłowe, biologiczne, a tym, co duchowe. To zresztą podstawowe napięcie katolicyzmu, które bez wątpienia bardzo na mnie wpłynęło – powiedziała.

Książkę "Krew z mlekiem" objął patronatem medialnym Portal PolskieRadio.pl.

***

Tytuł audycji: "Spotkania po zmroku"

Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz

Goście: Marta Kwaśnicka (autorka książki "Krew z mlekiem"), prof. Wojciech Kudyba (poeta, krytyk i historyk literatury), Wanda Zwinogrodzka (krytyk teatralny i publicystka)

Data emisji: 18.11.2014

Godzina emisji: 21.30

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kierunki demokracji, czyli Polacy prawie jak starożytni Grecy

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 13:00
– Polacy są grupą ruchliwą, rozgadaną, mającą swoje zdanie na wiele tematów. To naród polityczny w południowym, greckim sensie – mówił w Dwójce prof. Marek Cichocki, redaktor naczelny "Teologii Politycznej", tłumacz książki "Powstanie polityczności u Greków" Christiana Meiera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Dobosz: całe życie książki do mnie podążały

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2014 11:00
Przyjaźnił się ze Słonimskim, Kottem, Tyrmandem i Hłaską. Jeden z najlepszych polskich felietonistów. Uważny, zachłanny czytelnik. Andrzej Dobosz opowiadał w Dwójce o swoich lekturach – z różnych półek.
rozwiń zwiń