Jerzy Andrzejewski. Pisarz na podsłuchu

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2016 18:00
Bohaterem audycji "Biografie odtajnione" był wybitny pisarz, autor "Popiołu i diamentu" oraz jego zięć, który współpracował ze Służbami Bezpieczeństwa.
Audio
  • Jerzy Andrzejewski. Pisarz na podsłuchu (Spotkania po zmroku/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Sam/Flickr/CC BY-SA 2.0

"Byłem cyniczny, amoralny, młody. Robiłem ludziom świństwa. Zawiodłem wszystkich, na czele z teściem. Zaczął się najczarniejszy, najbardziej żałośny okres mego życia, którego się wstydzę, na szczęście niezbyt długi - trwał niecałe trzy lata" - tak Joannie Siedleckiej opowiadał o współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa Andrzej Słomianowski - poeta, prozaik, tłumacz, niegdyś mąż Agnieszki Andrzejewskiej, córki pisarza Jerzego Andrzejewskiego.

W jaki sposób Andrzej Słomianowski zaszkodził wybitnemu pisarzowiDlaczego inwigilacja Jerzego Andrzejewskiego była tak ważna dla władzy w PRL? Do jakiego stopnia nasiliła się ona po 1976 roku, gdy pisarz został jednym z założycieli KOR-u? O tym opowiemy w najbliższej audycji.

***

Tytuł audycji: "Spotkania po zmroku" (cykl "Biografie odtajnione")

Prowadzenie:   Joanna Siedlecka i Paweł Siwek

Data emisji: 29.09.2016

Godzina emisji: 21.30

mz/bch

Czytaj także

Jak Broniewski trafił do psychuszki

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2016 14:00
- Kilka dni po pogrzebie córki "Anki" Broniewski został zabrany siłą w kaftanie bezpieczeństwa. Ukryto go, żeby milczał o sprawie - mówiła w Dwójce Joanna Siedlecka, autorka książki "Biografie odtajnione".
rozwiń zwiń