Jak muzułmanin ocalił Żydów przed Niemcami

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 14:00
Mufti Jakub Szynkiewicz pomimo deklarowanej współpracy z III Rzeszą ratował Żydów Wileńskich, polskich Tatarów czy Karaimów Litewskich. O dwuznaczności jego postępowań w czasie II wojny światowej opowiadał obecny mufti Polski Tomasz Miśkiewicz.
Audio
  • Tomasz Miśkiewicz o muftim Jakubie Szynkiewiczu (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Przedwojenna panorama Wilna (zdjęcie ilustracyjne)
Przedwojenna panorama Wilna (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Wikimedia/Domena publiczna

Szynkiewicz, mufti Polski w latach 1925-1966, poliglota, orientalista, człowiek o wielkiej erudycji, w latach 20. XX w. studiował w Berlinie orientalistykę, gdzie poznał przyszłego ministra propagandy III Rzeszy Josepha Goebbelsa. W czasie II wojny światowej, w obliczu nacisków z jego strony, wybrał kolaborację z Niemcami.  Miał tutaj podłożony nóż pod gardło. Albo wybierze współpracę, albo będzie internowany – wyjaśniał Tomasz Miśkiewicz. Jednak to właśnie mufti Szynkiewicz przyczynił się do ocalenia polskich Tatarów oraz Karaimów litewskich.

– Próbował pomóc o tyle, o ile mógł interweniować. Nie działał przeciwko ludziom – tłumaczy Miśkiewicz. Wykorzystując swój urząd, mufti Szynkiewicz znalazł bowiem pewien sposób ocalenia życia wielu Żydom...

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: Tomasz Miśkiewicz (mufti Polski)

Data emisji: 20.09.2017

Godzina emisji: 21.30

bs/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kruszyniany. Spotkanie z polskimi Tatarami

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 13:00
W "Mikrokosmosach" odwiedziliśmy Kruszyniany na Podlasiu, gdzie powstało niedawno Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich.
rozwiń zwiń