Z Łodzi do Chile, czyli historie rozdarte przez Atlantyk

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 13:00
Z większością osób rozmowy trwały 2-3 dni, a w jego przypadku wywiady rozciągnęły się do pół roku - o Raulu Nałęczu Machowskim, jednym z bohaterów książki "Na fali historii. Wspomnienia Polaków w Chile" opowiadała jej autorka Aleksandra Pluta.
Audio
  • Aleksandra Pluta o losach polskich emigrantów w Ameryce Południowej (Spotkania po zmroku/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/domena publiczna

- Gdy zaczynaliśmy rozmawiać, Raul snuł rożne opowieści: od historii w obozie koncentracyjnym po wojnę, dzieje jego przodków i cały koloryt bohemy chilijskiej – dodała Aleksandra Pluta. Raul Nałęcz Machowski to powojenny emigrant z Łodzi, który nie tylko założył w Chile kilka teatrów, ale pracował także jako aktor, reżyser, malarz i projektant kostiumów do spektakli teatralnych. To on zaszczepił w Chile tradycję polskich przedwojennych teatrów kabaretowych.

W nagraniu audycji posłuchamy również o losach polskich emigrantów w Brazylii i o tym, jak Aleksandrze Plucie udawało się dotrzeć do swoich rozmówców.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Anna Lisiecka

Goście: Aleksandra Pluta (tlumaczka, badaczka)

Data emisji: 25.10.2017

Godzina emisji: 19.30

mz/bch

Czytaj także

Rapperswil – kawałek Polski na ziemi Helwetów

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2023 05:30
Muzeum Polskie w Rapperswilu stało się w okresie zaborów centrum myśli niepodległościowej i ośrodkiem pracy organicznej. Miało kształcić i uświadamiać Polaków o historii Polski oraz dorobku naukowym jej mieszkańców.
rozwiń zwiń