X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Fitelberg to świetny kompozytor, który został genialnym dyrygentem"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 11:56
- Grzegorz Fitelberg to jedna z najbardziej wszechstronnych postaci polskiej muzyki. Uczył się w klasie skrzypiec, studiował kompozycję i nic nie zapowiadało tego, że zostanie genialnym dyrygentem - mówił w Dwójce muzykolog Marcin Gmys.
Audio
  • Portrety muzyków: Grzegorz Fitelberg (Spotkania po zmroku/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock.com

Antoni Wit 1200.JPG
Antoni Wit: trzeci koncert Rachmaninowa, to król koncertów fortepianowych

Bohaterem audycji z nowego cyklu zatytułowanego "Album polski" poświęconego muzykom, którzy zaznaczyli swoją obecność w okresie międzywojennym był znakomity dyrygent, skrzypek i kompozytor. Twórca Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie po II wojnie światowej stanął na czele Wielkiej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach.

- Fitelberg był bardzo obiecującym kompozytorem, bo już jako 19-latek otrzymał nagrodę konkursową za sonatę skrzypcową. Miał też talenty organizacyjne, które pozwoliły mu na stworzenie Młodej Polski w muzyce, czyli grupy kompozytorów, do której należał Karol Szymanowski. Fitelberg posiadał znakomity warsztat i był dla nich niekwestionowanym autorytetem - stwierdził Marcin Gmys, który oceniał twórczość i dokonania Grzegorza Fitelberga. 

W audycji mogliśmy też wysłuchać archiwalnych nagrań, w których działalność dyrygenta wspominali wiolonczelista, dyrygent Kazimierz Wiłkomirski, skrzypaczka Eugenia Umińska, kompozytorzy Piotr Perkowski i Witold Lutosławski oraz dyrygenci Stanisław Wisłocki i Jan Krenz.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Anna Skulska

Gość: Marcin Gmys (muzykolog)

Data emisji: 26.02.2018

Godzina emisji: 21.30

mko/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Roman Palester - legenda skazana na zapomnienie

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 19:00
- Każdy twórca ma swój czas. Jeśli tego nie wykorzysta, trudno jest to nadrobić. On nie przeoczył swego czasu, lecz został z niego wykreślony. Ukarano go wtrącając w niepamięć - mówił w Dwójce Jan Krenz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczne ścieżki Henryka Czyża

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 10:00
Zapraszamy do wysłuchania opowieści Henryka Czyża, mistrza batuty, kompozytora, pedagoga i literata, oraz wspomnień jego uczniów.
rozwiń zwiń