Roman Palester - legenda skazana na zapomnienie

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 19:00
- Każdy twórca ma swój czas. Jeśli tego nie wykorzysta, trudno jest to nadrobić. On nie przeoczył swego czasu, lecz został z niego wykreślony. Ukarano go wtrącając w niepamięć - mówił w Dwójce Jan Krenz.
Audio
  • Roman Palester. Legenda skazana na zapomnienie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Roman Palester urodził się w 1907 r. w Śniatyniu, a zmarł w 1989 w Paryżu
Roman Palester urodził się w 1907 r. w Śniatyniu, a zmarł w 1989 w Paryżu Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/ nac.gov.pl

Bohaterem audycji "O wszystkim z kulturą" był polski kompozytor, który od 1947 roku przebywał i tworzył na emigracji we Francji. 28 grudnia przypada 110. rocznica jego urodzin. - Zanim opuścił Polskę okrzyczano go niemal następcą Szymanowskiego. Był na wskroś współczesnym kompozytorem, znał wszystkie style i trendy - przypomniał gość programu.

Bez cienia wątpliwości stwierdził też, że powodami zapomniania, na które skazona Romana Palestra była emigracja i wieloletnia praca w Radiu Wolna Europa. - To definitywnie zamknęło drogę do wykonywania jego utworów w Polsce. Jego nazwisko zniknęło z encyklopedii, wykreślono je z książek. Dlatego zaczął pisać w zasadzie do szuflady - mówił Jan Krenz.

Jaki dobobek zostawił po sobie Roman Palester? Czy może on konkurować ze współczesnymi mu kompozytorami? Jakich trudności mogą nastręczyć wykonania jego utworów? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której zostały wykorzystane archiwalne wspomnienia Romana Palestra.

***

Tytyuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Anna Skulska

Goście: Elżbieta Markowska i Jan Krenz

Data emisji: 28.12.2017

Godzina emisji: 18.00

mko/pg

Czytaj także

"Leszek A. Moczulski szukał złączenia z Absolutem"

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2017 18:00
- W piosenkach i poezji podążał drogą zbliżoną do religijności nie w sensie wyznaniowym, tylko w sensie duchowym, był szalenie poświęcony temu kierunkowi - tak o zmarłym poecie opowiadał w Dwójce Grzegorz Turnau.
rozwiń zwiń