X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Romana Palestra chciano wymazać z pamięci rodaków"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2018 11:54
- Już przed wojną był kompozytorem znaczącym. Powodami zapomnienia, na które go skazano, była praca w Radiu Wolna Europa. Jego nazwisko wykreślono z książek  – mówił w Dwójce Lech Dzierżanowski, badacz i popularyzator twórczości Romana Palestra.
Audio
  • Roman Palester. Kompozytor wymazany z pamięci rodaków (Album Polski/Dwójka)
Roman Palester urodził się w 1907 r. w Śniatyniu, a zmarł w 1989 w Paryżu
Roman Palester urodził się w 1907 r. w Śniatyniu, a zmarł w 1989 w Paryżu Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/ nac.gov.pl

dyrygent1200.jpg
"Fitelberg to świetny kompozytor, który został genialnym dyrygentem"

Bohaterem audycji "Album Polski" był kompozytor, który od 1947 roku przebywał i tworzył na emigracji we Francji.

- Palester był z tego pokolenia, które w okresie międzywojennym zdobywało wykształcenie i mogło zadebiutować sporą ilością kompozycji. W czasie okupacji bardzo dużo komponował. Na szczęście większość tych utworów ocalała. Dwa lata po wojnie wyjechał do Paryża, a ułatwiła mu to pozycja, którą zawdzięczał kompozycjom do filmów takich, jak "Ulica Graniczna" czy "Zakazane Piosenki" – przypomniał Lech Dzierżanowski.

Od chwili, gdy Roman Palester zaczął pracować dla Radia Wolna Europa, jego utwory przestały być wykonywane w Polsce. – Przygotowując pracę na konferencję naukową natknęłam się na całkowity brak wzmianek o Romanie Palestrze, nawet o tym, co skomponował podczas okupacji. Nie mogłam nawet stwierdzić, czy można go nazwać kompozytorem warszawskim – opowiadała prof. Zofia Helman, biografka kompozytora.

Z jakimi artystami współpracował kompozytor? Jaki dorobek zostawił po sobie? Czy jego twórczość wpisywała się we współczesne mu, najnowsze trendy muzyczne? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Album Polski 

Prowadzi: Beata Stylińska

Goście: prof. Zofia Helman (biografka kompozytora), Lech Dzierżanowski (popularyzator twórczości kompozytora), Jakub Tchorzewski (pianista)

Data emisji: 12.03.2018

Godzina emisji: 21.30

mko/bc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Milian. Pożegnanie wielkiego lidera

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2018 17:52
Specjalne wydanie "Nokturnu" poświęciliśmy pamięci wybitnego wibrafonisty, aranżera i kompozytora, jednej z najważniejszych postaci w historii polskiego jazzu.
rozwiń zwiń