X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wnuk Henryka Poddębskiego: na tych zdjęciach jest ruch

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2018 08:04
- Na jednym ze zdjęć dziadka widać drzewa, które są poruszane wiatrem. Jest to zdjęcie, nie film, ale cały czas słychać szum wiatru w liściach – mówił w Dwójce Krzysztof Kukieła o twórczości jednego z najważniejszych fotografów II RP.
Audio
  • Henryk Poddębski - fotograf Polski Niepodległej (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Henryk Poddębski z aparatami leica w czasie wyprawy fotograficznej w Łowiczu, 1939 r. (zdjęcie pochodzi z albumu fotograficznego Niepodległa Poddębskiego Narodowego Archiwum Cyfrowego)
Henryk Poddębski z aparatami leica w czasie wyprawy fotograficznej w Łowiczu, 1939 r. (zdjęcie pochodzi z albumu fotograficznego "Niepodległa Poddębskiego" Narodowego Archiwum Cyfrowego) Foto: Archiwum rodziny Henryka Poddębskiego

fotograf aparat shutt 1200.jpg
Portret Polaków. "Jesteśmy odważni, mimo że nie lubimy zdjęć"

Władze odrodzonej w 1918 roku Polski uznały fotografię za dziedzinę istotną z punktu widzenia interesu państwa. Program polityczny i ekonomiczny rządu uwzględniał wykorzystanie jej do wspierania programu scalania ziem oraz krzewienia wśród obywateli wiedzy o własnej Ojczyźnie. 

Henryk Poddębski przez ponad 20 lat, nie rozstając się z aparatem, odwiedził około 700 miejscowości. Fotografował powstającą Gdynię, malownicze Kresy, przemysł śląski, krajobrazy morskie, zabytki i polskie drogi. - Jego całe życie polegało na wyprawach fotograficznych. Do takiej wyprawy musiał oczywiście specjalnie się przygotować. To były lata 20. i 30., gdzie aparaty fotograficzne to były duże przedmioty. Ojciec używał aparatu na klisze szklane 13/18 cm, były różnego rodzaju obiektywy, statyw, przyrządy pomocne do tworzenia fotografii w różnych warunkach pogody - tłumaczyła Krystyna Kukieła, córka fotografa.

Jaki ważny moment historyczny Henryk Poddębski uchwycił na swych pierwszych fotografiach? Gdzie przed wojną mieściło się i jak wyglądało jego warszawskie atelier? Co należy do spóścizny fotografa, która znajduje się obecnie w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego? W jakich okolicznościach archiwum Poddębskiego przetrwało II wojnę światową? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Krystyna Kukieła (córka Henryka Poddębskiego), Krzysztof Kukieła (wnuk Henryka Poddębskiego), Katarzyna Kalisz i Magdalena Hartwig (Narodowe Archiwum Cyfrowe)

Data emisji: 3.04.2018

Godzina emisji: 21.30

pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nierzeczywista Polska ze starej fotografii

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2012 09:50
Z jednej strony powody do dumy, z drugiej - analfabetyzm i zapóźnienie cywilizacyjne. Oto dwa oblicza Polski międzywojennej, dwa różne światy.
rozwiń zwiń