X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jerzy Staniszkis. "Ze studentami rozmawiał za pomocą kredy"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 12:00
- W USA rewelacją okazała się jego zręczność rysowania. Wprowadził metodę nauczania architektury za pomocą szybkich szkiców kredą na tablicy - mówił w Dwójce o cenionym architekcie Tadeusz Barucki.
Audio
  • Wspomnienie o Jerzym Staniszkisie (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Niedawno ukazała się książka autorstwa Magdaleny Stopy Jerzy Staniszkis. Architekt, Wydawnictwo Salix alba
Niedawno ukazała się książka autorstwa Magdaleny Stopy "Jerzy Staniszkis. Architekt, Wydawnictwo Salix albaFoto: mat. prom.

chaos warszawa 1200.jpg
Chaos przestrzeni Warszawy. "Za nim kryją się konkretne porządki"

W audycji przyjaciele prof. Jerzego Staniszkisa wspominali jego odwagę w czasie II wojny światowej ("jako szwoleżer przez cztery tygodnie wojny uzyskał cztery krzyże walecznych!"), rozmach jego projektów, które wygrywały konkursy, ale w większości nie zostały urzeczywistnione ("gdyby zostały zrealizowane, to dziś byśmy byli z nich bardzo zadowoleni"), w końcu jego działalność dydaktyczną na uniwersytecie w Detroit ("jego wykłady to było prawdziwe show, dużo rysował kredą, gestykulował"). Nie zabrakło wspomnień z pionierskich wymian studenckich, które prof. Staniszkis zainicjował między uniwersytetem w Detroit i w Warszawie m.in. o tym, jak amerykańscy studenci zostali zaskoczeni podczas wycieczki nad jezioro Wigry.

Jerzy Staniszkis brał udział w kampanii wrześniowej. 5 lat wojny spędził w oflagu. Po wojnie był pracownikiem Biura Odbudowy Stolicy. W 1960 roku wyemigrował do USA, by powrócić do ojczyzny w latach 90. Specjalizował się w architekturze wystawienniczej. Zaprojektował m. in. Pomnik AK i Państwa Podziemnego przed Sejmem w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Tadeusz Barucki (architekt), Ewa Kuryłowicz (architektka), Andrzej Bulanda (architekt), Magdalena Stopa (autorka książki o Jerzym Staniszkisie)

Data emisji:  6.06.2018

Godzina emisji: 21.30

bch/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Architektura Lacherta przepełniona jest humanizmem"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 19:00
- Bohdan Lachert dowodził, że architektura nie jest jedynie utylitarnym spełnieniem potrzeb, ale jest pewnego rodzaju manifestem epoki, scenografią, która kształtuje człowieka od zewnątrz - o twórczości wybitnego architekta mówił w Dwójce Piotr Bujas.
rozwiń zwiń