"Architektura Lacherta przepełniona jest humanizmem"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 19:00
- Bohdan Lachert dowodził, że architektura nie jest jedynie utylitarnym spełnieniem potrzeb, ale jest pewnego rodzaju manifestem epoki, scenografią, która kształtuje człowieka od zewnątrz - o twórczości wybitnego architekta mówił w Dwójce Piotr Bujas.
Audio
  • Bohdan Lachert. Architekt dwóch Polsk (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Dom własny Bohdana Lacherta przy ul. Katowickiej 9 w Warszawie, widok od strony ogrodu, 1972,
Dom własny Bohdana Lacherta przy ul. Katowickiej 9 w Warszawie, widok od strony ogrodu, 1972, Foto: Witalis Wolny/Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk

warszawa 1200 free
Warszawa - miasto konfliktu architektury z polityką

Punktem wyjścia do rozmowy o dorobku Bohdana Lacherta była wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu zatytułowana "Awers/rewers. Bogdan Lachert". Architekt ten w latach 20. i 30. tworzył wybitne dzieła polskiej awangardy, po 1945 budował Polskę Ludową. Do jego najsłynniejszych realizacji należą funkcjonalistyczne wille na Saskiej Kępie i Żoliborzu, zabudowa Muranowa i mauzoleum żołnierzy radzieckich.

W audycji zastanawialiśmy się, czy jego twórczość, rozbitą na dwie epoki, charakteryzowała mimo wszystko ciągłość? Katarzyna Uchowicz z Instytutu Sztuki PAN opowiadała ciekawym, acz niezrealizowanym projekcie domu atrialnego w Puławach. Z kolei wnuczka Bohdana Lacherta wspominała dramatyczną wojenną historię związaną z domem architekta przy ulicy Katowickiej 9 w Warszawie.

***

Prowadzący: Bartosz Panek

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Goście: Piotr Bujas (architekt), Katarzyna Uchowicz (Instytut Sztuki PAN), Ewa Lachert Stryjkowska (wnuczka Bohdana Lacherta), Dariusz Błaszczyk (reżyser)

Data emisji: 15.03.2018

Godzina emisji: 18.00

bch/gs


Czytaj także

Blokowiska to nie osiedla! Co nam zbudował PRL?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 09:21
– W blokach z wielkiej płyty żyje dziś około 60 procent mieszkańców dużych miast. Trudno o alternatywę – mówił dr Jacek Gądecki, socjolog i antropolog społeczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Fangor nie żyje. Posłuchaj jego wspomnień

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2015 18:30
Malarz, autor projektów architektoniczno-urbanistycznych i twórca koncepcji plastycznej drugiej linii warszawskiego metra opowiadał w Dwójce o swoim życiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Spodek wylądował w centrum Katowic

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 14:00
– Historia Spodka zaczęła się już w latach 50., kiedy władze Katowic podjęły decyzję o budowie cyrku – opowiadał dr Ryszard Nakonieczny z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
rozwiń zwiń