Michał Mendyk: skala dorobku Bogusława Schaeffera jest niezmierzona

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 11:54
- Co chwila w sytuacjach koncertowych i fonograficznych pojawiają się utwory, które zaskakują swoją niedogmatycznością i nieadekwatnością do epoki, w której powstały - o znaczeniu twórczości zmarłego Bogusława Schaeffera opowiadał w Dwójce szef wytwórni Bôłt Records.
Audio
  • Wspomnienie o Bogusławie Schaefferze (Letnia noc/Dwójka)
Bogusław Schaeffer
Bogusław SchaefferFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

pap Schaeffer 1200.jpg
Zmarł Bogusław Schaeffer, "ojciec nowej muzyki w Polsce"

1 lipca 2019 roku w wieku 90 lat odszedł wybitny kompozytor, dramaturg, autor monografii i artykułów poświęconych muzyce współczesnej i historii muzyki. Przez wielu Bogusław Schaeffer uważany był za wizjonera, który wyprzedził swoje czasy. - Jeśli mówimy o utworze blueS No. 2 z roku 1972, to nagle odnajdujemy tam montaż instrumentalnych nagrań jazzowych, który mógłby się pojawić na jednej z płyt wytwórni Ninja Tune w latach 90. - podkreślił Michał Mendyk.

Krytyk muzyczny dodał, że wielkość Bogusława Schaeffera polegała na odwadze w błądzeniu i szukaniu nowych form wyrazu. W podobnym duchu o działalności teatralnej twórcy wypowiadał się prof. Mikołaj Grabowski: - Myśmy byli w pętach uczenia aktora stosując jedyną słuszną metodę przyczynowo skutkową. Bogusław Schaeffer wyrzucił tę metodę na bruk i stworzył teatr instrumentalny. Był dla mnie jak przypływ świeżego powietrza.

O współpracy z "ojcem nowej muzyki w Polsce" opowiadał też prof. Marek Chołoniewski. Gość audycji mówił o utworach Bogusława Schaeffera, które czekają na odkrycie.

***

Tytuł audycji: Letnia noc

Prowadził: Adam Suprynowicz

Goście: Michał Mendyk, prof. Mikołaj Grabowski, prof. Marek Chołoniewski

Data emisji: 1.07.2019

Godzina emisji: 23.00

bch/pg

Czytaj także

Krzysztof Knittel o Pasji zainspirowanej ludzką mową

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 17:45
- Nie wymyślam melodii, żeby dać uszom niezwykłe wrażenia, tylko staram się oddawać najuczciwiej brzmienie danego tekstu po polsku - mówił w Dwójce kompozytor "Męki Pańskiej według Św. Mateusza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Viviane Hagner: muzyka Unsuk Chin jest niesamowita

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 12:00
- Najlepsze w muzyce współczesnej, najnowszej jest to, że my, wykonawcy mamy okazję osobiście poznać twórców dzieł, które gramy, skonsultować z nimi wszelkie niuanse. Pamiętam kiedy Unsuk pokazała mi pierwsze strony Koncertu. Spojrzałam na nie i od razu pomyślałam, że to będzie niesamowite dzieło - mówiła w Dwójce niemiecka skrzypaczka.
rozwiń zwiń