Polskie Radio
Section05
Bogusław Schaeffer

Hołd dla artystycznej wolności. Przed nami XIV edycja Festiwalu Era Schaeffera

W ramach XIV edycji Festiwalu Era Schaeffera zaplanowano szczególne wydarzenie. W czwartek (24.11) o godz. 19.00 odbędzie się spektakl "Malarstwo dźwiękowe". Jego fundamentem jest granie muzyki inspirowanej dziełami plastycznymi. Wszystko w hołdzie Bogusławowi Schaefferowi: kompozytorowi, muzykologowi, dramaturgowi i pedagogowi. 
Zobacz więcej na temat:  Bogusław Schaeffer Dwójka Jakub Kukla grafika

Magdalena Piekorz: Norwida i Schaeffera łączy wiele

- Pozornie mogłoby się wydawać, że Cypriana Kamila Norwida i Bogusława Schaeffera może wszystko dzielić: Norwid to romantyzm, natomiast Schaeffer tworzył współcześnie. Jednak łączy ich myślenie o roli artysty w świecie - mówiła w Dwójce Magdalena Piekorz, reżyserka i autorka scenariusza do spektaklu "Schaeffer - Norwid - dialog światów".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla spektakl Cyprian Kamil Norwid Bogusław Schaeffer KULTURA

Janusz Radek i "Schaeffer Arts Fight" w Basenie Artystycznym

Bogusław Schaeffer to artysta wszechstronny i wyjątkowy – muzyk, muzykolog, kompozytor, dramaturg, grafik. Natomiast "Schaeffer Arts Fight" to wyjątkowy spektakl multimedialny, który odbędzie się w ramach XIII Ery Schaeffera. Można go zobaczyć w piątek 29 października w warszawskim Basenie Artystycznym. Opowiada o nim Janusz Radek w rozmowie z Katarzyną Cygler.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Bogusław Schaeffer Janusz Radek Warszawa spektakl Katarzyna Cygler Trójka

Bogusław Schaeffer przewidział przyszłość? Posłuchaj!

Tekst napisany przez Bogusława Schaeffera w 2006 roku dla Marka Frąckowiaka zaskakuje dziś niepokojącą aktualnością. To niemal "Dziady” A. D. 2020. Absurd stał się rzeczywistością. Program 1 Polskiego Radia zaprasza do wysłuchania premierowego słuchowisko Bogusława Schaeffera p.t. "Multimedialne coś" w reżyserii Mateusza Tracza, które wyemitowaliśmy w sobotę (9 maja) po godzine 21.00.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Tracz Bogusław Schaeffer słuchowisko

Bez nich świat kultury nie będzie taki sam. Odeszli w 2019 r. w Polsce

Pierwszy listopada to dzień refleksji, tęsknoty, nostalgii i pamięci. W ostatnich miesiącach pożegnaliśmy wiele wybitnych postaci ze świata kultury. Nie zniknęły one jednak na zawsze. Pozostają po nich książki, filmy czy piosenki, do których zawsze możemy wracać.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wspomnienie KULTURA Jerzy Wójcik Tomasz Perkowski Izabela Skrybant-Dziewiątkowska Ryszard Bugajski Bogusław Schaeffer Wanda Warska Janusz Kondratiuk odeszli 2019

"Weekend kulturalny". Sceniczna premiera "Innego świata" G. Herlinga-Grudzińskiego

Gośćmi audycji byli Philippe Tłokiński, odtwórca głównej roli w spektaklu telewizyjnym "Inny świat" i dr Karolina Feldberg, redaktor odpowiedzialny w Agencja Kreacji Teatru Telewizji Polskiej. W drugiej części programu wirtuoz akordeonu Marcin Wyrostek zapraszał na 11. Festiwal "Era Schaeffera".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Teatr Telewizji TEATR Marcin Wyrostek Bogusław Schaeffer Gustaw Herling-Grudziński

Bogusław Schaeffer in memoriam

1 lipca 2019 roku zmarł nazywany ojcem muzyki nowej Bogusław Schaeffer. Chór Polskiego Radia, Fundacja Rozwoju Sztuki Sonoris i Program 2 Polskiego Radia zapraszają na koncert dedykowany pamięci tego wspaniałego twórcy. Wydarzenie odbędzie się 18 października o godz. 19.00 w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (ul. Modzelewskiego 59). Zespół Chóru Polskiego Radia poprowadzi Maria Piotrowska-Bogalecka.
Zobacz więcej na temat:  Bogusław Schaeffer koncert