Polskie Radio
Section05
Bogusław Schaeffer

"Sen i nie" Bogusława Schaeffera. Dramat o formie koncertu reżyseruje Magdalena Małecka-Wippich

- Mamy rodzinę, czyli kwadrat idealny, można by powiedzieć, że to taki kwartet smyczkowy, do którego wkracza w pewnym momencie tajemnicza postać - jest nią Mentor. Rodzina, z którą się stykamy, jest niezwykle oczytana i rozmawia dużo o literaturze, natomiast Mentor, który wkroczy do tej rodziny, stopniowo ten porządek zburzy - tak o sztuce "Sen i nie", której autorem jest Bogusław Schaeffer, mówiła w Dwójce Magdalena Małecka-Wippich, reżyserka czytania performatywnego tego tekstu.
Zobacz więcej na temat:  Bogusław Schaeffer Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego spektakl Jakub Kukla Dwójka performance koncert dramat Magdalena Małecka-Wippich

"Rząd 2, miejsce 4". Festiwal Era Schaeffera w warszawskiej Zachęcie

Era Schaeffera to doroczne spotkanie artystów skupiających się wokół teatralnej i muzycznej twórczości Bogusława Schaeffera. Gośćmi Konrada Szczebiota byli: Krystyna Gierłowska, organizatorka wydarzenia, Konrad Jeliński, opiekun archiwum Scharffera, prof. Artur Grabowski, specjalista z zakresu dramaturgii Bogusława Schaeffera.
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA aktorstwo Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot Bogusław Schaeffer

Magdalena Piekorz: jestem fanką Bogusława Schaeffera

Kulminacją tegorocznego festiwalu "Era Schaeffera" będzie przedstawienie "Multimedialne coś". - To nie jest moje pierwsze spotkanie z Bogusławem Schaefferem. Uwielbiam jego twórczość od wielu lat. "Scenariusz dla trzech aktorów" widziałam kiedyś jeszcze w wykonaniu Jana Peszka, Jana Frycza i Mikołaja Grabowskiego. Znam też oczywiście "Kwartet" czy wspaniałe "Largo" - mówiła w Dwójce reżyserka Magdalena Piekorz.
Zobacz więcej na temat:  Bogusław Schaeffer spektakl Jakub Kukla KULTURA Dwójka Magdalena Piekorz Janusz Radek

Marek Pospieszalski Oktet - w chwale polskich kompozytorów XX wieku [ZOBACZ WIDEO]

W piątek 16 czerwca, w ramach cyklu "Jazz.PL" oktet Marka Pospieszalskiego wykonał dla słuchaczy Dwójki repertuar z jednej z najważniejszych płyt ubiegłego roku oraz przedpremierowo utwory z albumu, który ukaże się pod koniec tego miesiąca. Nadchodząca płyta zatytułowana "No Other End of the World Will There Be" będzie kontynuacją dwupłytowego albumu "Polish Composers of the 20th Century". Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo koncertu.
Zobacz więcej na temat:  Marek Pospieszalski Tomasz Dąbrowski Szymon Mika Tadeusz Baird Jan Krenz Roman Palester Witold Szalonek Andrzej Panufnik Bogusław Schaeffer Agata Zubel Grażyna Bacewicz Elżbieta Sikora Roch Siciński Jazz Dwójka pr poleca

"Ujęło mnie szaleństwo i radość twórcza". Oskar Hamerski zdradza, dlaczego został aktorem

Jak co tydzień, dwie pasjonatki sztuki scenicznej, Malwina Kiepiel i Magda Kuydowicz, opowiadają o spektaklach, festiwalach i imprezach związanych z teatrem, które odbywają się w całej Polsce i nie tylko. Rozmawiają także z twórcami – aktorami, reżyserami, kompozytorami i dramatopisarzami. Tym razem ich gościem jest Oskar Hamerski, aktor Teatru Narodowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR improwizacja Bogusław Schaeffer Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka Oskar Hamerski

Hołd dla artystycznej wolności. Przed nami XIV edycja Festiwalu Era Schaeffera

W ramach XIV edycji Festiwalu Era Schaeffera zaplanowano szczególne wydarzenie. W czwartek (24.11) o godz. 19.00 odbędzie się spektakl "Malarstwo dźwiękowe". Jego fundamentem jest granie muzyki inspirowanej dziełami plastycznymi. Wszystko w hołdzie Bogusławowi Schaefferowi: kompozytorowi, muzykologowi, dramaturgowi i pedagogowi. 
Zobacz więcej na temat:  Bogusław Schaeffer Dwójka Jakub Kukla grafika

Magdalena Piekorz: Norwida i Schaeffera łączy wiele

- Pozornie mogłoby się wydawać, że Cypriana Kamila Norwida i Bogusława Schaeffera może wszystko dzielić: Norwid to romantyzm, natomiast Schaeffer tworzył współcześnie. Jednak łączy ich myślenie o roli artysty w świecie - mówiła w Dwójce Magdalena Piekorz, reżyserka i autorka scenariusza do spektaklu "Schaeffer - Norwid - dialog światów".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla spektakl Cyprian Kamil Norwid Bogusław Schaeffer KULTURA

Janusz Radek i "Schaeffer Arts Fight" w Basenie Artystycznym

Bogusław Schaeffer to artysta wszechstronny i wyjątkowy – muzyk, muzykolog, kompozytor, dramaturg, grafik. Natomiast "Schaeffer Arts Fight" to wyjątkowy spektakl multimedialny, który odbędzie się w ramach XIII Ery Schaeffera. Można go zobaczyć w piątek 29 października w warszawskim Basenie Artystycznym. Opowiada o nim Janusz Radek w rozmowie z Katarzyną Cygler.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Bogusław Schaeffer Janusz Radek Warszawa spektakl Katarzyna Cygler Trójka

Bogusław Schaeffer przewidział przyszłość? Posłuchaj!

Tekst napisany przez Bogusława Schaeffera w 2006 roku dla Marka Frąckowiaka zaskakuje dziś niepokojącą aktualnością. To niemal "Dziady” A. D. 2020. Absurd stał się rzeczywistością. Program 1 Polskiego Radia zaprasza do wysłuchania premierowego słuchowisko Bogusława Schaeffera p.t. "Multimedialne coś" w reżyserii Mateusza Tracza, które wyemitowaliśmy w sobotę (9 maja) po godzine 21.00.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Tracz Bogusław Schaeffer słuchowisko