Czy to jeszcze jest muzyka?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 14:00
Jak definiować muzyczną sztukę w kontekście konceptualizmu? W "Barierze dźwięku" poszukiwaliśmy odpowiedzi na to pytanie razem z Pawłem Szroniakiem, kuratorem i redaktorem prowadzącym poświęconego konceptualizmowi. 29. numeru pisma "Glissando".
Audio
  • Czy to jeszcze jest muzyka? (Bariera dźwięku/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/domena publiczna

O to, czy to jest jeszcze muzyka, pytają słuchacze na koncertach złożonych z projekcji wideo albo podczas performansów, w których dźwięk jest tylko wypadkową czyjegoś gestu. Jeśli nie ma dźwięków - jak w słynnym utworze 4'33" Johna Cage'a - to czy to także jest jeszcze muzyka?

Pytania te padają wciąż na nowo, a przecież sztuka konceptualna ma swoje korzenie głębiej w przeszłości, niż nam się zdaje. Po raz pierwszy w "Barierze dźwięku" dokonaliśmy próby uporządkowania naszej wiedzy na ten temat.

***

Tytuł audycji: Bariera dźwięku

Prowadzi: Adam Suprynowicz

Gość: Paweł Szroniak

Data emisji: 27.01.2017

Godzina emisji: 22.30

jp/bch/mc

Czytaj także

Andrzej Kwieciński: nasiąkam barokiem

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 11:00
- Na co dzień słucham muzyki dawnej. To jest moja miłość. Nawet podczas mechanicznych aspektów kompozycji słucham muzyki baroku - zdradzał laureat Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów z 2014 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bariera dźwięku": rok 2016 w muzyce współczesnej

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2016 12:00
Renesans winyli, czas kobiet w nowej muzyce, Nowa Dyscyplina, młode pokolenie polskich kompozytorów, muzyka współczesna z Azji i przemiany w strukturze odbiorców nowej muzyki...
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Licht". Siedmiodniowa opera Stockhausena

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 17:10
O monumentalnym dziele operowym w "Barierze dźwięku" opowiadała Monika Pasiecznik, biografka i badaczka twórczości Karlheinza Stockhausena.
rozwiń zwiń