Dźwięk "C" jest centrum tonalnym utworu Terry'ego Riley'a

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 10:21
- Partytura składa się z 53. fraz, które zawierają od kilku do kilkunastu dźwięków. Ich kolejność jest dowolna, niektóre z nich można porzucać, inne rozwijać. Obligatoryjny jest tylko dźwięk C, który nadaje utworowi puls - mówił w Dwójce Topolski.
Audio
Terry Riley
Terry RileyFoto: materiały promocyjne artysty

Hubert Zemler ,fot.Tomek Kulbowski DDK Węglin 1200.jpg
Mazowiecki Terry Riley na 81. urodziny Dwójki!

Audycję "Bariera dźwięku" poświęciliśmy utworowi "in C", który z okazji 81. urodzin Programu 2 na specjalnym koncercie 1 marca br. zostanie wykonany przez zespół pod kierunkiem perkusisty Huberta Zemlera.

Wykonany po raz pierwszy w listopadzie 1964 roku w San Francisco "in C" odegrał ogromną rolę w tworzeniu nowego nurtu muzyki awangardowej w Stanach Zjednoczonych, odmiany minimalizmu opartej na powtarzaniu wzorców rytmicznych i melodycznych. W bardziej ścisłej postaci rozwinęli go tacy kompozytorzy, jak Steve Reich czy Philip Glass. Sam Terry Riley dość szybko odszedł od tego kierunku, poświęcając się improwizacji. Wyjątkowość kompozycji "in C" polega także na łączeniu powtarzalności z dużą swobodą interpretacyjną.


nuty11200.jpg
Demokratyczny utwór Terry’ego Rileya na 81. urodziny Dwójki

Jak długo może trwać wykonanie utworu? Z czego wynika rozpiętość czasowa? Jak ważna podczas wykonania kompozycji jest współpraca muzyków i na czym musi polegać? Do jakich struktur muzycznych podobna jest budowa "in C"? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Bariera dźwieku

Prowadzi: Adam Suprynowicz

Goście: Jan Topolski i Hubert Zemler

Data emisji: 23.02.2018

Godzina emisji: 22.30

mko


Czytaj także

"Zespół to trudny związek. Nauczyliśmy się razem grać i żyć"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 13:00
- Jesteśmy trochę jak małżeństwo. Jeśli razem się mieszka, pracuje, gra na koncercie i idzie na kolację z jego organizatorami to czasem pragnie się odpoczynku od siebie. I tak jest z nami – mówił w "Five o'clock" Wojciech Jurkiewicz, jeden z gitarzystów Erlendis Quartet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Africa Bambaataa i inni muzyczni afrofuturyści

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 09:42
Od kilku tygodni triumfy na całym świecie święci film "Czarna Pantera", który jest wydarzeniem dalece wychodzącym poza popkulturę. Stało się to punktem wyjścia do opowiedzenia w audycji o afrofuturyzmie w muzyce.
rozwiń zwiń