"Zespół to trudny związek. Nauczyliśmy się razem grać i żyć"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 13:00
- Jesteśmy trochę jak małżeństwo. Jeśli razem się mieszka, pracuje, gra na koncercie i idzie na kolację z jego organizatorami to czasem pragnie się odpoczynku od siebie. I tak jest z nami – mówił w "Five o'clock" Wojciech Jurkiewicz, jeden z gitarzystów Erlendis Quartet.
Audio
  • Spotkanie z Erlendis Quartet (Five o'clock/Dwójka)
Erlendis Quartet
Erlendis QuartetFoto: Wojciech Kusinski/PR

Erlendis Quartet powstał w 2013 roku na Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie Anna Chorążyczewska, Adrian Furmankiewicz, Karol Mruk i Wojciech Jurkiewicz studiowali pod kierunkiem Łukasza Kuropaczewskiego. W latach 2015-2017 członkowie Erlendis Quartet studiowali w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze na podyplomowych studiach z zakresu muzyki kameralnej. 

W oficjalnym serwisie kwartetu czytamy, że jego członkowie zawsze traktowali konkursy jako zło konieczne, a udział w nich jako wymóg dzisiejszego rynku muzycznego. Takie podejście przyniosło jednak nadspodziewanie dobre efekty, przynosząc takie laury, jak 1. miejsce na Konkursie Muzyki Kameralnej Programu Drugiego Duńskiego Radia (Dania, 2017) czy 1. miejsce w Międzynarodowym Konkursie Zespołów organizowanym przez Guitar Foundation of America (USA, 2017) oraz wiele innych.

- Muzyka, wspólne ćwiczenie i koncertowanie są bardzo czasochłonne, pochłaniają uwagę i siły. Jednym ze sposobów na utrzymanie zespołu w dobrym zdrowiu jest pozwolenie każdemu z nas na realizację własnych planów, pomysłów, zamierzeń. Szczególnie po długiej serii koncertów. Dzwonimy do siebie tylko w bardzo wyjątkowych sytuacjach a w tym czasie oddajemy się swoim prywatnym pasjom - powiedział Wojciech Jurkiewicz.

Kto z muzyków uprawia wysokogórską wspinaczkę, a kto zgłębia strategię gry w szachy, pisze wiersze wiersze lub uczy się tańczyć tango? Jaki jest związek zespołu z Islandią? Dlaczego zaczęli swoją karierę w Danii? Czy członkowie kwartetu często spierają się o repertuar? O tym wszystkim w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Five o'clock

Prowadzi: Agata Kwiecińska

Goście: Erlendis Quartet - Anna Chorążyczewska, Adrian Furmankiewicz, Karol Mruk i Wojciech Jurkiewicz

Data emisji: 10.02.2018

Godzina emisji: 16.00

mko/mz

Czytaj także

Piotr Kostrzewa i Big Band w "Five o'clock"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 18:15
Przypominamy spotkanie z członkami Big Bandu warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego. Nagranie wideo!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pianohooligan: chcę przyciągać nieoczywistością

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 13:30
Kompozytor i jazzman Piotr Orzechowski, mimo młodego wieku, zdobył już tak zwanego Oskara Jazzowego oraz współpracował z wieloma wybitnymi osobowościami świata muzyki. Czy 2016 był dla niego ważnym rokiem?
rozwiń zwiń