Gdzie spotkacie Alicję? Zagadkowy Lewis Carroll

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2018 18:13
W dniu 120. rocznicy śmierci Lewisa Carrolla zapraszamy na audycję, w której pytać się będziemy o twórczość tego słynnego angielskiego pisarza.  
Lewis Carroll
Lewis CarrollFoto: Shutterstock/Everett Historica

Właściwie nazywał się Charles Lutwidge Dogson - był matematykiem i wykładał w Oxfordzie. Pod własnym nazwiskiem opublikował kilkanaście książek pełne wyrafinowanych pomysłów matematycznych i diagramów logicznych. Amatorsko zajmował się również fotografią. Był też mistrzem epistolografii. Nota bene opublikował podręcznik zawierający kilka pomysłów na pisanie ciekawych listów.

Jego słynne książki o Alicji odwołują się do istniejących już w tradycji literackiej i ustnej tropów (np. Humpty Dumpty). Zaś do "Przygód Alicji w Krainie Czarów" i do "Po drugiej stronie lustra i co Alicja tam znalazła" ("Alice's Adventures in Wonderland" jak i do "Through the Looking-Glass, and What Alice Found There") odwołuje się James Joyce w swym eksperymentalnym utworze "Finneganów Tren".

***

Na "Zagadkowy kwadrans" w niedzielę (14.01) w godz. 11.45-12.00 zaprasza Anna Lisiecka.

Zobacz więcej na temat: Lewis Carroll literatura
Czytaj także

Kulinarna warstwa "Alicji w Krainie Czarów"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2016 13:00
- Czasy wiktoriańskiej Anglii to czasy głodu. Nie bez powodu wszystkie przygody Alicji krążą wokół jedzenia - zauważała w Dwójce Małgorzata Seruga.
rozwiń zwiń