X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zagubiona Violetta z Wiednia

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2012 19:00
"Traviata" - nieśmiertelne dzieło Verdiego o miłości ponad wszystko - w sobotni wieczór operowy w Dwójce. Zapraszamy!
Audio

W 1852 roku w Paryżu Giuseppe Verdi był na przedstawieniu "Damy kameliowej" Aleksandra Dumasa syna. Utwór ten, będący autorską adaptacją sceniczną powieści pod tym samym tytułem, zrobił na kompozytorze duze wrażenie. To był znakomity pomysł na libretto: silne uczucia, gwałtowne sceny, prawdopobieństwo psychologiczne scen i postaci.

Był tylko maleńki problem: główną bohaterką (w dodatku pozytywną) była kurtyzana. Całość ewentualnego przedsięwzięcia wiązała się zatem z ryzykiem odrzucenia przez publiczność oczekującą heroin zgoła innej konduity. Verdi to ryzyko podjął. Librecista Francesco Piave złagodził jak mógł akcenty obyczajowe, dał tytuł "Traviata" ("Zbłąkana")… Wszystko na próżno.

Ostatecznie nie wiadomo, czy to obyczajowe prowokacje historii Violetty zdecydowały o klapie prapremiery, czy też po prostu zawiedli śpiewacy, którzy nie podołali swojemu zadaniu. Verdi jednak wierzył w swój utwór – po kilku drobnych przeróbkach dzieło odniosło wielki sukces (w czasach Verdiego przeniesiono też akcję ze współczesnych kompozytorowi do epoki Ludwika XIV; ta poprawka się nie przyjęła).

Realizacja "Traviaty" w Operze Wiedeńskiej, którą usłyszymy dziś wieczorem w Dwójce, jest bardzo chwalona za znakomity dobór solistów, którzy wykonują swoje partie w sposób interesujący i technicznie sprawny.

Zaprasza Aleksander Laskowski.

Program

Giuseppe Verdi Traviata, opera w trzech aktach

Wyk. Natalie Dessay – sopran, Charles Castronovo – tenor, Fabio Capitanucci – baryton, Zoryana Kushpler – mezzosopran, Carlos Osuna – tenor, Clemens Unterreiner – baryton, Il Hong – bas, Chór i Orkiestra Wiedeńskiej Opery Państwowej, Bertrand de Billy - dyrygent

 (Wiedeń, 15.10.2011)

14 stycznia (sobota), godz. 19:00Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Operowy debiut Giuseppe Verdiego

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 13:04
W 172. rocznicę prapremiery zapraszamy do Dwójki na transmisję opery "Oberto" z Théâtre des Champs-Elysées – w sobotę o 20:00.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klątwa Verdiego

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2011 14:00
Archeolodzy mają Tutenchamona, aktorzy - "Makbeta", artyści opery zaś mają "Moc przeznaczenia"... Na transmisję tej od pokoleń uważanej za przynoszącą pecha opery zapraszamy do Dwójki o 19.30.
rozwiń zwiń