X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ilu było esbeków w Węgrowie i co Baudelaire robił z kotem?

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 01:00
Na te i inne pytania odpowiedź można znaleźć w nowej publikacji Jana Gondowicza "Duch opowieści". - W pięciu słowach: to książka o sposobach użytkowania wyobraźni - mówił wybitny erudyta w audycji "Sezon na Dwójkę".
Audio
  • Jan Gondowicz o książce "Duch opowieści" (Sezon na Dwójkę)
Jan Gondowicz
Jan Gondowicz Foto: Grzegorz Śledź/PR2

- Przeszedłem bardzo dziwną edukację, ponieważ dokonała się ona w czasach, kiedy dawano dziecku książkę do ręki, żeby cicho siedziało. Cała reszta mojej biografii jest konsekwencją pierwotnej decyzji moich rodziców, którzy na szczęście nie bardzo patrzyli na to, co czytam - wspominał genezę swojej najnowszej książki Jan Gondowicz.

/

"Duch opowieści" to 46 miniesejów będących efektem wieloletniej pasji czytelniczej autora. Sam Gondowicz w audycji określił się mianem "ślimaka literatury", który schowawszy się w swojej skorupce, odprawia tajemnicze obrzędy. Ich plonem jest rozwiązanie tak poważnych zagadnień, jak sposób na osiągnięcie mistrzostwa w przyrządzaniu potrawki z zająca, kiedy smoła staje się słomą i na odwrót, jak smakuje książka, w końcu jak brzmi najobrzydliwszy wierszyk szkolny...

Między tymi informacjami na kartach "Ducha opowieści" zostały poukrywane dowcipy dla wtajemniczonych: - Jeden z takich żartów znajduje się już na stronie redakcyjnej - zwracał uwagę Jan Gondowicz. - Malutkimi literkami jest tam napisane "TM za tytuł". To ma przypominać procedury, które funkcjonowały w drukach drugoobiegowych, gdzie w miejscu poza tekstem głównym kwitowano odbiór sumy, przeważnie w dolarach, które rozmaite osoby przekazywały na publikację tej książki czy na działanie podziemnego wydawnictwa. W ten sposób zaświadczano, że przekaz dotarł - wyjaśniał gość audycji.

Swoje pokwitowanie Jan Gondowicz skierował do Tomasza Manna, od którego zaczerpnął tytuł publikacji. - Pochodzi on z opowiadania "Wybraniec", które to opowiadanie rozpoczyna wspaniały opis dzwonów bijących w Rzymie na wybór papieża w XIII wieku. Dzwony biją bez dzwonników, a uderza w nie duch opowieści...

Więcej o tajemniczej książce Jana Gondowicza zawierającej dziwne opowiadania - w nagraniu audycji "Sezon na Dwójkę" przygotowanej przez Annę Lisiecką i Bogumiłę Prządkę.

bch/mc

Zobacz więcej na temat: eseistyka literatura
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolej transsyberyjska jak kolejka z dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2014 19:00
– Pisanie książki przypomniało mi o mojej zabawce. Żeby zrobić zdjęcie na okładkę, wyciągnąłem kolejkę ze starego pudła w domu moich rodziców. Wspomnienia pojawiły się niczym lawina – mówił w Dwójce Piotr Milewski, autor książki "Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miguela de Unamuno majstrowanie przy bohaterach

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 09:09
- Był niezwykle silną osobowością, jednym z najwybitniejszych nazwisk w hiszpańskiej filozofii XX wieku, wspaniałym pisarzem, poetą i wybitnym politykiem – dorobek Unamuno oceniał tłumacz literatury hiszpańskiej, Carlos Marrodan Casas.
rozwiń zwiń