Jan Englert: Maciej Wojtyszko zanurkował w Mrożka i Gombrowicza

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 19:00
– Reżyser prawie niedostrzegalnie posłużył się Gombrowiczem i Mrożkiem do napisania sztuki o Gombrowiczu i Mrożku – mówił w Dwójce znakomity aktor, który wspólnie z Maciejem Wojtyszką opowiadał o sztuce "Dowód na istnienie drugiego".
Audio
  • Jan Englert i Maciej Wojtyszko opowiadają o Mrożku i Gombrowiczu, bohaterach sztuki "Dowód na istnienie drugiego" (Sezon na Dwójkę)
Jan Englert w Dwójce
Jan Englert w DwójceFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Tekst dramatu Macieja Wojtyszki ukazał się w lutym 2013 r. w miesięczniku "Dialog". Od tamtej chwili czekaliśmy rok na światową prapremierę sztuki, która będzie mieć miejsce w piątek 14 marca o godz. 19.30 na Scenie przy Wierzbowej Teatru Narodowego  w Warszawie. Autor sztuki i reżyser przedstawienia powiedział, że praźródła tego spektaklu znajdują się w odległej przeszłości. – Trzeba chyba cofnąć się do chwili, gdy jako nastolatek przeżywałem "Tango" Mrożka w Teatrze Współczesnym w Warszawie albo gdy z ogromnym trudem udało mi się pożyczyć od kolegi egzemplarz "Ferdydurke", na który trzeba się było zapisywać – wspominał.

– Ważnym elementem, który wyzwolił powstanie tej sztuki, był "Dziennik" Mrożka. Ta książka ujawniła innego pisarza niż ten, którego znaliśmy – opowiadał Maciej Wojtyszko. – Uważaliśmy zawsze Mrożka za osobę chłodną i zamkniętą. W dzienniku ten twórca zapisywał każde drgnienie duszy, łącznie z tym, że rano się upił, a wieczorem pokłócił z żoną. To Mrożek zatem dopuścił do tego, że tyle o nim wiemy w tej sztuce. Gombrowicz natomiast zawsze robił wszystko, żebyśmy wiedzieli, jaki chce być. Obaj panowie dostarczyli nam więc dużo materiałów źródłowych – dodał.

Jan Englert, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego , reżyser i aktor, który w spektaklu Macieja Wojtyszki kreuje postać Witolda Gombrowicza, mówił, że reżyserowi udała się niezwykła rzecz: niepostrzeżenie - i dla niewtajemniczonych niedostrzegalnie - posłużył się Gombrowiczem i Mrożkiem do napisania sztuki o Gombrowiczu i Mrożku. – To nie znaczy, że coś z nich spisał – zastrzegł Jan Englert. – Przeczytał jednak całego Mrożka i całego Gombrowicza, właściwie zanurkował w ich twórczość, dzięki czemu do sytuacji, które opisuje i które oczywiście konfabuluje, poszukał autentycznych zdań i autentycznych myśli wynikających z dzieł i dzienników tych dwóch autorów. To jest fantastycznie ułożone i daje możliwość spędzenia dwóch godzin z wybitnymi postaciami polskiej kultury, autentycznymi i nieudawanymi – ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o sztuce Macieja Wojtyszki, jej bohaterach, a także o miejscu twórczości Mrożka i Gombrowicza w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Audycję w "Sezonie na Dwójkę" prowadził Jacek Wakar.

mc

Czytaj także

Maciej Englert: Mrożek był filozofem, który rozmawiał z człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2013 13:13
Sławomira Mrożka, zmarłego dziś wybitnego dramaturga i pisarza, wspominali w Dwójce: prof. Barbara Osterloff, Maciej Englert, Antoni Libera, Janusz Majcherek i Józef Opalski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławomir Mrożek: wolałem być nieważny

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 09:07
- W Polsce było najważniejsze, by być kimś ważnym. We Włoszech od razu dopadła mnie wspaniała anonimowość - mówił w Dwójce Sławomir Mrożek. W dniu pogrzebu pisarza przypominamy jedną z jego gawęd nagranych w 2005 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy astma usprawiedliwia dezercję? Polskość w "Trans-Atlantyku" Gombrowicza

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 21:00
Krzysztof Globisz, który na antenie Dwójki czyta słynną powieść, był jednym z gości "Sezonu na Dwójkę" poświęconego właśnie "Trans-Atlantykowi". - To rzecz o kompleksach Polaków, ale też jakiegokolwiek innego narodu - powiedział.
rozwiń zwiń