Detektywistyczne oko Lecha Majewskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 14:09
Reżyser, scenarzysta i producent filmowy, poeta, prozaik i malarz, a także reżyser teatralny i operowy. Lech Majewski zdradza największe tajniki swojej artystycznej działalności.
Audio

Gość Anny Fuksiewicz w kolejnym wydaniu "Sezonu na Dwójkę" opowiedział m.in. o swojej twórczości, sposobach odczytywania znaczeń  w obrazach dawnych malarzy, a także o swoich inspiracjach sztuką. Nie zabrakło też wspomnień związanych z pracą w Stanach Zjednoczonych.

Niezwykle rzadko zdarza się by działalność artystyczna twórcy sprowadzała się do tak wielu dziedzin życia, jak ma to miejsce w przypadku Lecha Majewskiego. Na pytanie Anny Fuksiewicz o to, która z dziedzin artystycznej działalności jest mu najbliższa, Lech Majewski jednoznacznie wskazał na malarstwo i poezję. – Najpierw widzę rzeczy, potem je zapisuję. Poezja z kolei prowadzi do odrzucenia przeze mnie logiki przyczynowo – skutkowej. Często nadawanie logicznego sensu światu kończy się tragicznie. XX wiek charakteryzował się właśnie budowaniem utopijnych szczęśliwości ludzkich - wyjaśnia gość "Sezonu na Dwójkę".

Lecha Majewskiego inspirują głównie "starzy mistrzowie". Artysta wyjaśnia, że wykazywali się ogromnym kunsztem. - Odczytywanie dawnych symboli i znaczeń w sztuce jest nieco detektywistyczną, ale równocześnie fascynującą pracą - wyjaśnia Lech  Majewski.

Niebawem na ekranach polskich kin pojawi się ostatni film Lecha Majewskiego  zatytułowany "Młyn i krzyż". Film powstał na podstawie książki wydanej pod tym samym tytułem, której autorem jest Michael Gibson. Obraz, osadzony w roku 1564 - tym samym, w którym Bruegel namalował swoje arcydzieło - splata Pasję Chrystusa z cierpieniem Flandrii uciskanej politycznie i religijnie przez Hiszpanów.

Lecha Majewski wspomina pracę nad filmem jako niezwykle trudną. - Dwa lata temu skończyliśmy zdjęcia, a ciągle trwa postprodukcja. Jest to spowodowane żmudną, benedyktyńską pracą, która towarzyszy przygotowaniu każdego kadru. Są zbudowane tak jak obrazy Bruegela - wyjaśnia Lech Majewski.

Kadr_z_filmu_"Młyn_i_krzyż"
Kadr z filmu "Młyn i krzyż" (źr. www.lechmajewski.art.pl)

 Lech Majewski ma na swoim koncie jeszcze takie filmowe tytuły, jak np. „Rycerz”, „Angelus”, „Ogród rozkoszy ziemskich" czy zrealizowane w Stanach Zjednoczonych obrazy - „Lot świerkowej gęsi” i „Ewangelia według  Harry’ego”. Wiele z tych filmów, tak jak np. "Wojaczek", obsypanych zostało nagrodami.

Artysta mieszka obecnie w Wenecji. Jak przyznaje, życie w tym mieście jest dla niego ogromną radością.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji autorstwa Anny Fuksiewicz.

Gościem Anny Fuksiewicz był Lech Majewski

Czytaj także

Nagroda dla filmu „Lech Majewski – świat wg Bruegla”

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2010 11:55
Film autorstwa Dagmary Drzazgi został nagrodzony w konkursie prestiżowego festiwalu produkcji telewizyjnej - 62. Prix Italia w Turynie w kategorii najlepszego dokumentu.
rozwiń zwiń