X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

W kawiarni PIW-u z prof. Mieczysławem Tomaszewskim

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2011 08:00
- Przeżyłem Rok Chopinowski dzięki temu, że nie zwracałem uwagi na to, co robią inni - powiedział prof. Mieczysław Tomaszewski podczas wtorkowego spotkania w Opasłym Tomie.
Audio
  • Mieczysław Tomaszewski był gościem spotkania w Opasłym Tomie PIW.

To już czwarta odsłona spotkań literackich w Opasłym Tomie PIW przy ul. Foksal 17 w Warszawie. Rozpoczęły się one we wrześniu 2010 opowieścią Andrzeja Dobosza o legendarnej kawiarni PIW-u. W październiku Słuchacze Programu 2 spotkali się z Markiem Nowakowskim, "pisarzem najwarszawściejszym" – jak określiło go jury Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy. Listopad upłynął pod znakiem Becketta, o którego dziełach mówił Antoni Libera. W grudniu Jerzy Kisielewski rozmawiał z Agnieszką Kręglicką i Hanną Szymanderską o świętach w literaturze, a także o świątecznej kuchni.

Pierwsze spotkanie w tym roku poprowadził Jerzy Kisielewski, który zapytał prof. Mieczysława Tomaszewskiego m.in. o zakończony właśnie Rok Chopinowski, aktualne wydarzenia muzyczne oraz o jego poglądy na temat kultury.

Spotkanie przebiegało w swobodnej i chwilami wręcz żartobliwej atmosferze. Prof. Tomaszewski zdradził między innymi swoje młodzieńcze marzenie: chciał być, ni mniej ni więcej, tylko dyrektorem... Tatrzańskiego Parku Narodowego. Do dziś zresztą potrafi oznaczyć, podając nazwę łacińską, około tysiąca gatunków roślin. - System klasyfikacji botanicznej to wielka logika - mówił prof. Tomaszewski. Opowiedział również historię swej niewydanej pracy o pieśniach Chopina i o tym, dlaczego odmówił Wilamowi Horzycy, który zapraszał młodego Tomaszewskiego do objęcia stanowiska sekretarza teatru w Toruniu.

- Byłem wówczas świezo po ślubie, a w toruńskim teatrze pracowało wiele pięknych dam. Ja jestem wrażliwy na wdzięki niewieście, wiec odmówiłem ze względów praktycznych, żeby nie komplikować sobie życia.

Mówiąc o swoich badaniach nad dziełem Chopina, prof. Mieczysław Tomaszewski stwierdził:

- Zgadzam się z Jarosławem Iwaszkiewiczem, że tajemnica Chopina jest niedocieczona. Ale sądzę również, że jej zgłębianie ma sens. Sam nic innego nie robię. Przeczytałem około tysiąca pozycji, mogę powiedzieć, że poznałem całą literaturę chopinologiczną. Mam też Chopina w palcach, przed wojną grałem nawet półrecitale chopinowskie. Wojna zakończyła moją karierę pianistyczną (moja chopinologia to nagroda pocieszenia). Nie mogę powiedzieć, że poznałem tajemnicę Chopina - to by było śmieszne. Starałem się jednak dociec, na czym ona polega. Na czym polega piękno, dlaczego muzyka wzbudza uczucie. Dlaczego słuchając sonat mamy wrażenie czegoś dojmującego.

W dalszej części wypowiedzi prof. Tomaszewski przedstawił swoje poglądy na istotę recepcji dzieła muzycznego oraz istotę swoich badań nad recepcją muzyki Chopina.

- Myślę, że można zbliżyć się do prawdy o Chopinie. Rok Chopinowski także zbliżył nas do tej prawdy - podsumował swoje wystąpienie profesor Mieczysław Tomaszewski.


/

 Prof. Mieczysław Tomaszewski działa obecnie w Polskiej Akademii Chopinowskiej. Jest członkiem Rady Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, do której powołano go we wrześniu 2001 roku. Centrum jego zainteresowań stanowi twórczość Fryderyka Chopina, któremu poświęcił m.in. wiele książek popularnonaukowych oraz cykl 44 audycji radiowych pt. "Fryderyka Chopina Dzieła Wszystkie", emitowany w Programie 2 Polskiego Radia w latach 1999-2000. Zwieńczeniem jego chopinologicznych prac jest bezprecedensowa i obszerna synteza "Chopin: człowiek, dzieło, rezonans", za którą otrzymał nagrodę Fundacji Nauki Polskiej oraz nagrodę wydawców im. J. Długosza. W 2000 roku został wyróżniony przez Międzynarodową Fundację im. Fryderyka Chopina: "(...) za całokształt badań nad dziełem i postacią Fryderyka Chopina, a w szczególności za pracę  « Chopin. Człowiek, dzieło, rezonans » (...)". Prof. Mieczysław Tomaszewski jest też autorem monumentalnego albumu "Chopin" wydanego w ubiegłym roku przez Oficynę Bosz.

Aby posłuchać całości audycji, wystarczy kliknąć ikonę dźwięku w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W kawiarni PIW-u z Markiem Nowakowskim

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2010 10:00
Zapis spotkania z autorem warszawskich "Powidoków", znanym pisarzem i publicystą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W kawiarni PIW-u z Antonim Liberą

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 13:50
Spotkanie ze znanym pisarzem i tłumaczem prowadził Jerzy Kisielewski.
rozwiń zwiń