Kultura

W kawiarni PIW-u z Markiem Nowakowskim

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2010 10:00
Zapis spotkania z autorem warszawskich "Powidoków", znanym pisarzem i publicystą.
Audio
  • W kawiarni PIW spotkanie z Markiem Nowakowskim (audycja Programu 2 Polskiego Radia z 2010 roku)

"Powidoki zacierają się w pamięci. Odchodzą. Dawni ludzie wymarli, dawne mury wyburzyli. Miasto pozostało. Kipi i bulgocze. Złe i dobre prądy nawzajem się przenikają. Upadł komunizm. Ludzie uczą się nowego życia. Zadyszany rytm pogoni za pieniądzem. Mało czasu na oglądanie się wstecz. Dużo egoizmu i kłamstwa. Drapieżniki. Hieny. Ludzie sukcesu. Dużo biedy, zawodu, goryczy. Co z tego wynika? Chodzę i patrzę. Wszystko przypomina rozlewającą się magmę. Czy Warszawa to nadal miasto niepokonane? Czy stworzy przyszłym pokoleniom pożywkę do nieśmiertelnej mitologii?"

Ten komentarz odautorski z "Powidoków Drugich" Marka Nowakowskiego może stanowić doskonałe wprowadzenie do wysłuchania rozmowy, jaką z autorem "Benka Kwiaciarza" przeprowadził w kawiarni PIW-u (Opasły Tom PIW) Jerzy Kisielewski. Spotkanie to – współorganizowane przez Wydawnictwo Iskry, Państwowy Instytut Wydawniczy i Program II Polskiego Radia – koncentrowało się na wspominaniu dawnej, co istotne: autentycznej, Warszawy i konfrontowaniu tych obrazów pamięci z tym, co teraz. Z jednej strony zatem topografia nielicznych wówczas miejsc literacko-gastronomicznych, prawdziwi, warszawscy ludzie, ubarwiające przeszłość detale, z drugiej zaś – gorzka i bezkompromisowa ocena współczesnej Warszawy: miasta duchowo zabetonowanego, bez charakteru, z magmowatą masą jej mieszkańców.  

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Markiem Nowakowskim, tym "najwarszawściejszym z pisarzy" (by przywołać określenie prof. Andrzeja Makowieckiego), laureatem Warszawskiej Nagrody Literackiej 2010, autorem m.in. książek: "Moja Warszawa. Powidoki" i "Moja Warszawa Powidoki Drugie".

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Opasły Tom PIW z Andrzejem Doboszem

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2010 00:45
Relacja ze spotkania z popularnym felietonistą, księgarzem i bywalcem pewnej legendarnej stołecznej kawiarni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Nowakowski Warszawskim Twórcą 2010

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2010 10:11
Marek Nowakowski został tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej miasta Warszawy w kategorii "Warszawski Twórca", przyznawanej za całokształt twórczości. Nagrody wręczono w stołecznych Arkadach Kubickiego.
rozwiń zwiń