Warszawa miastem Mandelsztama!

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2011 00:00
Międzynarodowa Sesja Mandelsztamowska, która już 19 września rozpocznie się w Warszawie, była tematem przewodnim kolejnej audycji Iwony Smolki. Zapraszamy do wysłuchania "Co słychać w literaturze?".
Audio
  • Adam Pomorski o Międzynarodowej Sesji Mandelsztamowskiej w Warszawie
  • Stefania Zahorska. Wybór pism. Reportaże, publicystyka, eseje
  • "Kropka" Piotra Mitznera

- Wielu z nas nie wie albo nie pamięta, że właśnie w Warszawie sto dwadzieścia lat temu urodził się absolutny klasyk poezji XX wieku - mówi Adam Pomorski, Prezes Polskiego Pen Clubu, współprganizatora tegorocznej Sesji Mandelsztamowskiej. Choć wybitny rosyjski modernista pozostaje w Polsce raczej "twórcą elitarnym", autor epokowego zbioru przekładów "Osim Mandelsztam nieograbiony i nierozgromiony" zwraca uwagę, że prawie każdy zna przynajmniej jeden wiersz z jego dorobku. Chociażby "Skrzypka Hercowicza", którego tak interpretowała Ewa Demarczyk:

/

Adam Pomorski opowiedział w studiu Dwójki o wydarzeniach warszawskiej Sesji Mandelsztamowskiej, w której udział weźmie m.in. Piotr Mitzner. Wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "Nowaja Polsza" opowie o najwcześniejszych przekładach poezji Rosjanina. Okazuje się, że pionierem był tu pewien, niezbyt utalentowany, generał policji, który już w 1925 przetłumaczył na polski utwór "Polacy", skierowany przeciwko... legionom Piłsudskiego. 

Historia odzywa się raz po raz w najnowszym zbiorze wierszy samego Mitznera pt. "Kropka", o którym poeta rozmawiał z Iwoną Smolką.

 W studiu Dwójki gościła także Anna Nasiłkowska, która dokonała wyboru i opracowania pism Stefanii Zachorskiej. W latach trzydziestych ta wybitna publicystka miała okazję obserwować z bliska rzeczywistości III Rzeszy oraz Rosji Radzieckiej, które opisywała na łamach "Wiadomości literackich". Między innymi te teksty trafiły do zbioru "Stefania Zahorska. Wybór pism. Reportaże, publicystyka, eseje".

Czytaj także

Poezja śmiertelnie niebezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2011 14:20
Jeden z wierszy Osipa Mandelsztama spowodował zesłanie na katorgę jego autora. Innym wierszem - napisanym wbrew swoim ideałom - poeta próbował się ratować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ziemia pod stopami poety

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2011 12:10
Niedawno minęła 120. rocznica urodzin poety Osipa Mandelsztama. Na rozmowę z tłumaczem zbioru jego wierszy zaprasza Joanna Szwedowska.
rozwiń zwiń