X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pani Mira

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2012 14:09
- Była postacią, która wymyśliła siebie od początku do końca. Wymyśliła konsekwentnie i tak dalece, że kiedy dzisiaj przystępujemy do rozwiązania, rozprucia tej materii, jaką jest jej życie, napotykamy na ogromne trudności - mówią o Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej goście Dwójki.
Audio
  • Fragmenty audycji wspomnieniowej o Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej

Autokreacja i rodzaj teatru, jaki wokół siebie stwarzała, powodują, że trudno dziś oddzielić legendę od faktów. Nie wiemy nawet dokładnie - choć w zasadzie trudno się temu dziwić - ile miała dokładnie lat, gdy umierała w styczniu 1997 roku. Jako datę urodzin podawała 22 lutego 1901, ale chyba urodziła się pod koniec jeszcze XIX wieku.

Z prowincjonalnego Płocka dotarła na same szczyty. I stała się jednym z symboli dwudziestolecia. Symbolem kobiety wyzwolonej, symbolem kobiety sukcesu.

- Dzisiaj w ogóle gwiazd teatralnych dużego gatunku nie ma - mówi w przywoływanym w "Sezonie na Dwójkę" archiwalnym nagraniu Jerzy Waldorf. - Dzisiaj są panie, jak niegdyś mówiła Rysiówna, które rano wstają, zamiatają - dzieci do szkoły - koszyk - po zakupy - potem do teatru, potem trochę odpoczynku i dopiero teatr. Wtedy byli kochankowie, były auta, były śniadania, obiady wspaniałe w Bristolu czy Europie, potem był teatr, jeszcze była kolacja, był bukiet róż, a czasami na którejś z róż był nadziany pierścionek z dużym brylantem - to były ówczesne diwy teatralne i diwy kabaretowe! I do nich własnie należały zarówno Zimińska, jak Ordonka - podkreśla muzykolog.

O wybitnej aktorce, pedagogu, współtwórczyni zespołu Mazowsze rozmawiają prof. Barbara Osterloff, Tomasz Mościcki, Konrad Szczebiot oraz Andrzej Matul.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pani na Mazowszu - o Mirze Zimińskiej-Sygietyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 10:00
Było się tą artystką, a teraz się jest tym dziobanym dyrektorem - powtarzała przy każdej okazji. Niezwykle błyskotliwa, inteligentna kobieta. Wielką popularność ugruntowała rolami filmowymi: "Ada! To nie wypada!", "Każdemu wolno kochać", "Manewry miłosne", "Papa się żeni". Potem narodziło się "Mazowsze".
rozwiń zwiń