X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bauer i Masecki na początek Konkursu Lutosławskiego. Obejrzyj koncert!

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2013 22:30
Przedstawiamy nagranie koncertu inauguracyjnego IX Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego.
Audio
  • Andrzej Bauer o utworze "Plexus" i Marcinie Maseckim
  • Marcin Masecki o utworze "Wolność"
  • Kazimierz Michalik o Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego
Marcin Masecki i Andrzej Bauer
Marcin Masecki i Andrzej BauerFoto: materiały promocyjnePrawykonaniami swoich utworów Marcin Masecki i Andrzej Bauer uświetnili początek IX Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego. W takcie koncertu na Zamku Królewskim w Warszawie obok znanych dzieł mistrza zabrzmiały utwory "Plexus" i "Wolność".

- "Plexus" oznacza splot, a ponieważ w mojej kompozycji instrumenty często grają właśnie takim warkoczem, to sięgnąłem po to słowo - opowiadał w Dwójce Andrzej Bauer. Kompozyotr dodawał, że utwór jest skierowany na brzmienie, ale nie rezygnuje w nim z elementów tradycyjnej narracji muzycznej.

Premierowa kompozycja Marcina Maseckiego, podobnie jak dzieło Bauera, została napisana na dziewięć wiolonczel i pianino. - Gram w niej na malutkim, sześciooktowowym instrumencie, który jest nie do końca nastrojony i brzmi trochę jak ze szkolnej sali - mówił kompozytor "Wolności". Masecki tłumaczył, że jego tytuł odnosi się do zabaw z czasem. - Chciałbym w tym utworze zaproponować, zwolnienie sobie zegarków - dodawał tajemniczo.

W trakcie koncertu, który odbył się 20 lutego, zabrzmiały także Preludia i Fuga na 13 instrumentów smyczkowych, które wyszły spod ręki samego Lutosławskiego. Solistom towarzyszyły Warszawska Grupa Cellonet oraz Orkiestra Kameralna Kursów Mistrzowskich Festiwalu Łańcuch.

****

Tegoroczna edycja Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego dla młodych muzyków odbędzie się w dniach 21-28 lutego 2013 roku w Warszawie. Do Konkursu przyjęto 42 uczestników z 21 krajów świata. W Jury zasiadają: Tsuyoshi Tsutsumi (przewodniczący), Jesús Castro-Balbi (USA), Philippe Muller (Francja), Jens Peter Maintz (Niemcy), Daniel Veis (Czechy), Roman Jabłoński (Hiszpania/Polska), Kazimierz Kord, Bartosz Koziak, Kazimierz Michalik.

Patronatem wydarzenia jest Dwójka.

>>Zobacz serwis specjalny: Witold Lutosławski w Polskim Radiu<<

Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego odbywa się co dwa lata, pierwsza edycja miała miejsce w 1997 roku. Rywalizacja należy do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie. Od innych konkursów wiolonczelowych Europy różni się ograniczeniem wieku solisty do 24 lat. Jest więc adresowany do muzyków stojących u progu kariery. Patronem konkursu obrano Witolda Lutosławskiego, autora niezwykłego, ekspresyjnego koncertu wiolonczelowego .

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Witold Lutosławski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Andrzej Bauer - wiolonczelista wszechstronny

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 17:21
- Wychowałem się na Dwójce – mówił Andrzej Bauer. – Z wypiekami na twarzy słuchałem cykli audycji; przede wszystkim wspominam nieodżałowanego Jana Webera. Gdziekolwiek byłem, nawet na wakacjach nad jeziorami, zawsze starałem się łapać Dwójkę w radiu "Jowita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiolonczelowy majstersztyk Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 23:28
- To jeden z najważniejszych utworów na wiolonczelę powstałych w XX wieku - mówił w Dwójce Andrzej Bauer. Muzy kwykona na 10. edycji festiwalu "Łańcuch" słynny "Koncert wiolonczelowy" w zaskakującej wersji.
rozwiń zwiń