X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Po śmierci Lutosławskiego dostałem od niego list"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2013 20:00
- Kiedy wróciłem z koncertu w Zurychu, w skrzynce czekał na mnie list. Przepraszał mnie, że nie mógł dyrygować tym koncertem, jak t pierwotnie planowaliśmy - wspomina Krystian Zimerman w "Wybieram Dwójkę".
Audio
  • Inauguracja Roku Lutosławskiego w Londynie, rozmowa z Krystianem Zimermanem
  • Rok Lutosławskiego. Relacja Adama Dąbrowskiego z Londynu
Krystian Zimerman, podczas próby przed wieczornym koncertem w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina (5 lutego 2009 roku)
Krystian Zimerman, podczas próby przed wieczornym koncertem w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina (5 lutego 2009 roku)Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

W ramach ogólnoeuropejskiej serii koncertów "Słowa Utkane" w styczniu 2013 roku w londyńskiej Royal Festival Hall wystąpił pianista Krystian Zimerman. To najważniejsza z imprez promujących Rok Lutosławskiego na świecie, a zorganizowana przez Instytut Adama Mickiewicza. Zimermanowi towarzyszyła Philharmonia Orchestra pod batutą fińskiego dyrygenta Esa-Pekki Salonena. Zimerman wykonał Koncert na fortepian i orkiestrę, który kompozytor zadedykował mu 25 lat temu.

- Ciekawe zjawisko: tekst jest ten sam, a widzę tyle detali, których wtedy nie dostrzegałem. Może dlatego, że byłem w środku tego wszystkiego. Teraz słyszy się te napięcia, stan wojenny, upadek, rozkład naszego państwa, zmianę systemu w 1989 roku... Koncert jest odzwierciedleniem tego okresu: niesamowicie dramatyczny, smutny, pełen energii. Wcześniej nie czułem tego tak wyraźnie - powiedział muzyk w rozmowie z Jackiem Hawrylukiem. Pianista wspominał także pierwsze wykonanie utworu, kiedy to sam Lutosławski pokazał mu gotową partyturę w Londynie. - Nie mieliśmy fortepianu, śpiewaliśmy go więc, graliśmy na kanapie - opowiadał gość "Wybieram Dwójkę".

>>Zobacz serwis specjalny: Witold Lutosławski w Polskim Radiu<<

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bogdan Zdrojewski: Lutosławski trafi do szkół

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2013 18:00
- Witold Lutosławski był dość elitarny, nigdy nie trafił do szerokiej publiczności. Postaramy się to zmienić - mówił Minister Kultury, który w Dwójce opowiedział o szczegółach obchodów Roku Lutosławskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anne-Sophie Mutter: Lutosławski był zaskakująco nieśmiały

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2013 12:00
- Okazywał się zbyt skromny, by egzekwować to, co należało mu się jako kompozytorowi - mówiła światowej sławy niemiecka skrzypaczka, która wystąpiła w koncercie z okazji oficjalnego otwarcia Roku Lutosławskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ohlsson: Nic przeciwko fortepianowi lub rękom

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 12:19
Wybitny amerykański pianista, gwiazda tegorocznego Festiwalu Witolda Lutosławskiego "Łańcuch", opowiadał w Dwójce o swoim Lutosławskim.
rozwiń zwiń