Ewa Lipska: pisanie o miłości zmieniło się w pisanie o seksie

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 22:00
- Pisanie o miłości jest niebezpieczne, bo jest szansa, że popadniemy w banał albo sentymentalizm. Dlatego miłość jako temat zanika - mówiła Ewa Lipska, która w Dwójce opowiadała o swoim najnowszym tomiku "Miłość, droga pani Schubert".
Audio
  • Ewa Lipska o tomiku "Miłość, droga pani Schubert" (Sezon na Dwójkę/Dwójka)
Ewa Lipska
Ewa LipskaFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

/

Droga pani Schubert, temperatura naszej miłości wynosi 1200 stopni Celsjusza. To wystarczy, aby stopiło się złoto. Czy to, co zaczęło się w ogniu, ma szanse na pożar? I czy zdążymy jeszcze uciec do chłodnej starości, która może przedłużyć nam wszystkie terminy ważności?

Choć sama przyznaje, że czasy nie sprzyjają pisaniu o tym zagadnieniu, to tematem swojej najnowszej prozy poetyckiej Ewa Lipska uczyniła miłość. W rozmowie z Witoldem Malesą poetka dzieliła się refleksjami na temat tego uczucia. - Miłość dwojga ludzi, w odróżnieniu od miłości skierowanej do Boga, przypomina dwie wzajemne modlitwy - zwracała uwagę.

W tomiku "Miłość, droga pani Schubert" trwa wymiana myśli między dwojgiem ludzi, dla których miłość jest ratunkiem przed opresją i chaosem świata.

- Chodziło mi o spotkanie tych ludzi i o rozmowę o czasach w których żyją. Oni próbują je zrozumieć. Rozmawiają o przemijaniu i śmierci, czyli o tym wszystkim, o czym rozmawia każdy myślący człowiek - opowiadała autorka.

Pani Schubert pojawiła się po raz pierwszy w tomie "Ludzie dla początkujących" z 1997 roku, ale jako tytułowa bohaterka istnieje w twórczości Ewy Lipskiej od niedawna. Sama autorka zwracała uwagę, że to nazwisko ma drugorzędne znaczenie, bo właściwie nie jest ważne, kim jest pani Schubert.

Zobacz więcej na temat: Ewa Lipska literatura poezja

Czytaj także

W poszukiwaniu duszy medycyny

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2012 17:09
Zapraszamy do wysłuchania wspomnień o wybitnym lekarzu i wszechstronnie utalentowanym humaniście – prof. Andrzeju Szczekliku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paul Celan - poezja po Auschwitz jest możliwa

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 18:00
- Jest coś takiego w poezji Celana, że mimo, że rozumiem ¼ z jego wierszy, to one mają dla mnie niewiarygodną siłę inspiracji - mówił w Dwójce Piotr Matywiecki, który wziął udział w dyskusji o dorobku tragicznie zmarłego poety zawartym w zbiorze "Psalm i inne wiersze".
rozwiń zwiń