REKLAMA

Jak wymawiać polskie słowa

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 20:00
- Po ortografii to właśnie wymowa sprawia Polakom najwięcej problemów - mówił w Dwójce prof. Andrzej Markowski. Przed IX Forum Kultury Słowa o polszczyźnie mówionej rozmawialiśmy także z prof. Jerzym Podrackim.
Audio
  • Prof. Andrzej Markowski i prof. Jerzy Podracki opowiadają o polskim języku mówionym (Sezon na Dwójkę/Dwójka)
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej
Flaga Rzeczypospolitej PolskiejFoto: wikimedia.commons.org/aut.Olek Strączek
- Niektóre z problemów językowych łączą się z różnicami między zapisem ortograficznym a wymową - mówił prof. Jerzy Podracki. One wprawdzie nie są tak wielkie, jak np. w języku angielskim, francuskim czy rosyjskim, ale istnieją. Wielu zaś użytkowników języka jest przyzwyczajonych do tego, by mówić dokładnie tak, jak czytają i piszą - powiedział.
Jednocześnie Jerzy Podracki zaznaczył, że odmiana mówiona jest stosunkowo słabo zbadana i opisana. Znacznie więcej wiemy o odmianie pisanej. - Jest to paradoks - wtrącił Andrzej Markowski. - Odmianą mówioną posługują się bowiem bez wyjątku wszyscy Polacy, a tylko niektórzy muszą pisać - powiedział. Prof. Podracki zauważył, że język mówiony po prostu trudniej jest badać. - Jest on uzależniony od bardzo wielu czynników - mówił. - Nie tylko indywidualnych, ale i regionalnych, profesjonalnych, a nawet zdrowotnych. Co zaś najważniejsze, odmiana mówiona jest nierozerwalnie związana z sytuacją komunikacyjną - dodał.
Dlatego właśnie IX Forum Kultury Słowa postanowiło zająć się językiem mówionym i wymową. Tytuł tegorocznej konferencji brzmi "Mówi się, czyli o wymowie i wymowności Polaków". Będą na niej gościć językoznawcy oraz przedstawiciele innych dyscyplin naukowych, a także dziennikarze, nauczyciele i pisarze. - Pamiętajmy, że język mówiony i wymowa to są dwie różne rzeczy - mówił Andrzej Markowski. - Wymowa jest częścią języka mówionego, ale on sam to nie tylko wymowa, ale także wystąpienia publiczne; to nie tylko artykułowanie myśli, ale też ich formułowanie. Będziemy starali się pokazać skomplikowany charakter różnego typu wypowiedzi, a także sposobów mówienia. Będą też warsztaty z zakresu wymowy prowadzone przez znanych aktorów - dodał.
Forum odbędzie się w dniach 9-11 października w Szczecinie. Jego organizatorami są Rada Języka Polskiego, Uniwersytet Szczeciński oraz Fundacja Języka Polskiego.
Audycję prowadziła Małgorzata Tułowiecka.

- Niektóre z problemów językowych łączą się z różnicami między zapisem ortograficznym a wymową - mówił prof. Jerzy Podracki. - One wprawdzie nie są tak wielkie, jak np. w języku angielskim, francuskim czy rosyjskim, ale istnieją. Wielu zaś użytkowników języka jest przyzwyczajonych do tego, by mówić dokładnie tak, jak czytają i piszą - powiedział.

Jednocześnie prof. Jerzy Podracki zaznaczył, że odmiana mówiona jest stosunkowo słabo zbadana i opisana. Znacznie więcej wiemy o odmianie pisanej. - Jest to paradoks - wtrącił prof. Andrzej Markowski. - Odmianą mówioną posługują się bowiem bez wyjątku wszyscy Polacy, a tylko niektórzy muszą pisać - powiedział. Prof. Podracki zauważył, że język mówiony po prostu trudniej jest badać. - Jest on uzależniony od bardzo wielu czynników - mówił. - Nie tylko indywidualnych, ale i regionalnych, profesjonalnych, a nawet zdrowotnych. Co zaś najważniejsze, odmiana mówiona jest nierozerwalnie związana z sytuacją komunikacyjną - dodał.

Dlatego właśnie IX Forum Kultury Słowa poświęcone będzie językowi mówionemu i wymowie. Tytuł tegorocznej konferencji brzmi: "Mówi się, czyli o wymowie i wymowności Polaków". Będą na niej gościć językoznawcy oraz przedstawiciele innych dyscyplin naukowych, a także dziennikarze, nauczyciele i pisarze. - Pamiętajmy, że język mówiony i wymowa to są dwie różne rzeczy - mówił prof. Andrzej Markowski. - Wymowa jest częścią języka mówionego, ale on sam to nie tylko wymowa, ale także wystąpienia publiczne; to nie tylko artykułowanie myśli, ale też ich formułowanie. Będziemy starali się pokazać skomplikowany charakter różnego typu wypowiedzi, a także sposobów mówienia. Będą też warsztaty z zakresu wymowy prowadzone przez znanych aktorów - dodał.

Forum odbędzie się w dniach 9-11 października w Szczecinie. Jego organizatorami są Rada Języka Polskiego, Uniwersytet Szczeciński oraz Fundacja Języka Polskiego.

Audycję prowadziła Małgorzata Tułowiecka.

Czytaj także

Tuwim przez całe życie bluźnił

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 20:00
– Bluźnił bogom, ludziom i poezji zastanej. Od Tuwima zaczęło się nowe w polskiej poezji. A jednocześnie całe życie towarzyszył mu strach – mówił w "Sezonie na Dwójkę" Mariusz Urbanek, autor książki "Tuwim - wylękniony bluźnierca". Dzisiaj przypada 119. rocznica urodzin wielkiego poety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Chłopecki - "samotny wilk" polskiej krytyki muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2013 18:00
"Nie był uwikłany w gry środowiskowe". "Jego publicystyka walczyła o wartości". "Jego działalność zastępowała pracę kilku nieistniejących organizacji" - tak w "Sezonie na Dwójkę" wybitnego publicystę muzycznego wspominali przyjaciele.
rozwiń zwiń