Życie jak western. Rok Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2014 10:00
- Kolejne misje kurierskie wiązały się z rozmaitymi perypetiami, ogromną ilością przeszkód i ryzyka. To prawdziwy materiał na scenariusz filmowy - mówił w Dwójce Mariusz Urbanek z Ossolineum, jednego z organizatorów Roku Jana Nowaka-Jeziorańskiego.
Audio
  • Mariusz Urbanek zapowiada wydarzenia Roku Jana Nowaka-Jeziorańskiego (Poranek Dwójki)
  • Witold Mazurkiewicz, dyrektor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej, o spektaklu "Latający cyrk Monty Pythona" (Poranek Dwójki)
Jan Nowak-Jeziorański w studiu Radia Wolna Europa
Jan Nowak-Jeziorański w studiu Radia Wolna EuropaFoto: PAP/Ze zbiorów ADM

Wraz z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich wydarzenia Roku Jana Nowaka-Jeziorańskiego organizuje Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. O wystawach, wydawnictwach książkowych oraz konferencjach naukowych w "Poranku Dwójki" opowiadał Mariusz Urbanek z Ossolineum.

- Wydaje mi się, że pamięć o Janie Nowaku-Jeziorańskim jest nadal żywa, ale każda okazja, by o nim przypomnieć, jest dobra - powiedział Mariusz Urbanek. - Takich postaci nie było przecież wiele. Jan Nowak-Jeziorański to symboliczny przykład polskiego patriotyzmu, człowieka, który walce o wolność ojczyzny podporządkował całe swoje życie. Warto też przypominać to, co działo się przed wrześniem 1939 r., zanim nasz bohater został żołnierzem. Szykował się do kariery naukowej, przygotowywał pracę doktorską z ekonomii na Uniwersytecie Poznańskim. Historia sprawiła jednak, że uznał, że ważniejsze jest coś innego - dodał.

>>>Z archiwów Rozgłośni Polskiej RWE, Polskiej Sekcji BBC, Polskiej Sekcji RFI. Radia Wolności - zobacz serwis specjalny<<<

Mariusz Urbanek wspomniał o trzech wielkich misjach kurierskich Jana Nowaka-Jeziorańskiego, zarówno jako emisariusza Armii Krajowej do rządu londyńskiego, jak i wracającego do Polski z informacjami, których nie można było przekazać inną drogą. - Ten czas nazywam "okresem westernowym" w jego życiu - mówił gość Dwójki. - To nie były przecież bezpieczne misje. Pierwszą podróż do Szwecji Jan Nowak-Jeziorański odbywał w magazynie statku przysypany węglem. Kolejne misje wiązały się z podobnymi perypetiami, ogromną ilością przeszkód i ryzyka. To materiał na scenariusz filmowy - stwierdził.

***

O 7:45 łączyliśmy się z Witoldem Mazurkiewiczem, dyrektorem Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Rozmawialiśmy na temat premiery spektaklu "Latający cyrk Monty Pythona".

Audycję prowadził Paweł Sawicki.

2 stycznia (czwartek)

mc

Czytaj także

Czartoryscy lubili robić zdjęcia

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2013 12:00
- Fotografia była pasją mojej babki Jadwigi Czartoryskiej. Zdawała sobie sprawę, że zdjęcia to ważne świadectwo historyczne - mówiła w Dwójce Barbara Caillot-Dubus, współautorka książki "Adam i Jadwiga Czartoryscy. Fotografie i wspomnienia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia Chrystusa zapisana w ościach karpia

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2013 14:00
Wigilijna loteria, podwójne prezenty i zabawki z papieru. O pamiętnych rodzinnych Wigiliach opowiadali w Dwójce Barbara Caillot-Dubus, Agnieszka Duczmal, Julia Hartwig, Lech Majewski, Aleksander Naganowski i Olga Pasiecznik.
rozwiń zwiń