Polska liderem w wykorzystaniu europejskich środków na kulturę!

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2014 17:00
- Siedem lat temu byliśmy na ostatnim miejscu w tej dziedzinie. Dokonała się prawdziwa rewolucja - mówił w "Poranku Dwójki" Bogdan Zdrojewski, który podsumował 10 lat Polski w Unii Europejskiej.
Audio
  • Bogdan Zdrojewski podsumowuje 10 lat w Unii Europejskiej (Poranek Dwójki)
Gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej - inwestycja została zrealizowana przy udziale środków z Unii Europejskiej
Gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej - inwestycja została zrealizowana przy udziale środków z Unii EuropejskiejFoto: Wikipedia/Wojciech Oksztol/C.C. 3.0

Co szóste euro pochodzące z funduszy strukturalnych na kulturę zostało wydane w Polsce. Na dofinansowanie projektów dotyczących ochrony zabytków oraz budowy i remontów filharmonii, oper, muzeów, bibliotek czy placówek szkolnictwa artystycznego z funduszy unijnych wydatkowano w sumie 4,8 mld zł. Pod względem wykorzystania środków na kulturę w latach 2007-2013 Polska stała się liderem wśród państw europejskich.

- Wykorzystaliśmy około 108% środków europejskich dedykowanych na kulturę, czyli więcej niż planowaliśmy.To budzi pozytywną zazdrość ze strony naszych europejskich partnerów, którzy doceniają nie tylko dynamiczny rozwój instytucji, ale też pełne sale i wysoki poziom wydarzeń artystycznych - podkreślał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
>>>Bogdan Zdrojewski w Dwójce o sytuacji polskiej kultury w roku 2014<<<

Bogdan Zdrojewski mówił, że najbardziej dumny jest z tych projektów, które początkowo sprawiały największe kłopoty, jak np. budowa gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej czy sali filharmonicznej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. - Jestem bardzo zadowolony z tempa realizacji tej ostatniej inwestycji. Jest to wspólne dziecko pani Wnuk-Nazarowej, władz samorządowych i Ministerstwa Kultury. Projekt ten miał na początku ocenę negatywną, ale Katowice dzięki niej i inwestycji w Muzeum Śląskie będą zupełnie innym miastem - dodawał w rozmowie z Barbarą Schabowską.

Dzięki środkom z Unii Europejskiej udało się też zrealizować wiele inwestycji w mniejszych ośrodkach miejskich. Zdaniem Ministra jesteśmy świadkami prawdziwej rewolucji kulturalnej.

- Polska kultura z punktu widzenia infrastruktury jest w kompletnie innym miejscu niż jeszcze kilka lat temu. Możemy powiedzieć, że awansowaliśmy do pierwszej piątki państw europejskich, które pokazują, że w obszarze kultury mają uzasadnione aspiracje.

Więcej na ten temat - w nagraniu "Poranka Dwójki".

bch, pg

Zobacz więcej na temat: Bogdan Zdrojewski Unia Europejska
Czytaj także

Haiku Ryszarda Krynickiego

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 15:30
W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z Ryszardem Krynickim - tegorocznym laureatem nagrody Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego za całokształt twórczości. Niedawno ukazał się nowy tom wierszy poety "Haiku. Haiku mistrzów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak narodził się głos Zbigniewa Wodeckiego

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 11:00
– Uważam, że to naprawdę świetna płyta, zupełnie nie na tamte czasy – mówił w Dwójce Zbigniew Wodecki o swoim debiucie fonograficznym, z którego utwory wykona 30 kwietnia wspólnie z zespołem Mitch & Mitch w radiowym studiu im. Lutosławskiego.
rozwiń zwiń