X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak narodził się głos Zbigniewa Wodeckiego

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 11:00
– Uważam, że to naprawdę świetna płyta, zupełnie nie na tamte czasy – mówił w Dwójce Zbigniew Wodecki o swoim debiucie fonograficznym, z którego utwory wykona 30 kwietnia wspólnie z zespołem Mitch & Mitch w radiowym studiu im. Lutosławskiego.
Audio
  • Zbigniew Wodecki o swoim koncercie z zespołem Mitch&Mitch (Poranek Dwójki)
  • Zapowiedź Festiwal Tańca Współczesnego "Spacer" w Krakowie (Poranek Dwójki)
Zbigniew Wodecki
Zbigniew WodeckiFoto: PR

Koncert odbędzie się w ramach Międzynarodowego Dnia Jazzu, który świętujemy w Dwójce przez cały dzień. Zbigniew Wodecki wraz z Mitch & Mitch Orchestra and Chorus, ze specjalnym udziałem Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Cannibal Mitcha, wykona utwory z płyty zatytułowanej po prostu "Zbigniew Wodecki”.

Album ten był czymś zupełnie innym w porównaniu do tego, co artysta robił wcześniej. – Od dziecka związany byłem z estradą symfoniczną – wspominał w "Poranku Dwójki" Zbigniew Wodecki. – W Filharmonii Krakowskiej siedziałem już jako mały chłopiec, gdzie mój ojciec był trębaczem, a siostra wiolonczelistką, i gdzie śpiewała moja matka. Sam później grałem siedem lat w orkiestrze. Potem był zespół Anawa. Śpiewać natomiast zacząłem w 1972 roku – dodał.

Zbigniew Wodecki jako wokalista debiutował w Opolu piosenką "Znajdziesz mnie znowu". Co ciekawe, jego głos brzmiał wówczas zupełnie inaczej niż na pierwszej płycie. – Jestem człowiekiem mało asertywnym, a jako młody chłopak z Warszawy chciałem zaśpiewać tak, jak mi kazano, czyli takim trochę knajackim głosem, który nie był w moim stylu. Potem sam się dziwiłem temu, co nagrałem. To coś w rodzaju wypadku przy pracy. Co jednak ciekawe, mimo upływu lat ta piosenka spotyka się wciąż z niezwykle żywym odbiorem publiczności – opowiadał artysta.

Płyta składała się z jedenastu piosenek skomponowanych przez Zbigniewa Wodeckiego i Wojciecha Trzcińskiego. Była to wyjątkowa próba połączenia bossa novy i jazzu. Artyście towarzyszyła grupa Alibabki oraz Orkiestra pod Dyrekcją Wojciecha Trzcińskiego. Album pod względem brzmienia zdecydowanie różnił się od innych polskich płyt nagrywanych w połowie lat 70. Debiut Wodeckiego nie znalazł zainteresowania ani u ówczesnych mediów, ani u publiczności i na wiele lat został zapomniany.

W Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego w środę (30 kwietnia) odbędą się dwa koncerty Wodeckiego i Mitch & Mitch. Pierwszy o 17.00. a drugi o 20.00. Ten drugi koncert będzie transmitowany na naszej antenie!
***
W audycji zapowiedzieliśmy także tegoroczny Festiwal Tańca Współczesnego "Spacer” w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie.
W konkursie "Płyta tygodnia" nasi słuchacze walczyli o jazzowe opracowania piosenek Władysława Szpilmana. Gra Uri Caine z towarzyszeniem polskich muzyków. Nagranie z ubiegłorocznego Tzadik Poznań Festival opublikowała firma Multikulti. Oprócz tego w audycji: "Słowo na dzień", wiadomości, "Archiwalnia", "Piosenka z rekomendacją" (w tym tygodniu wyboru dokonuje Maciej Prus) oraz kolejny tytuł z cyklu "25 książek na 25 -lecie".

Audycję prowadził Piotr Matwiejczuk.

mc/mm

Zobacz więcej na temat: Zbigniew Wodecki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Grechuta - śpiewający architekt

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 13:00
10 grudnia 1945 roku na świat przyszedł człowiek, który porzucił projektowanie budynków dla projektowania piosenek...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Wodecki: zacząłem od Bacha, bo...

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 15:07
- Żeby odnieść sukces trzeba się związać z porządnym z nazwiskiem. Tak właśnie powstała piosenka "Zacznij od Bacha" - powiedział bohater kolejnego cyklu radiowej Jedynki "Bez tajemnic", kompozytor i instrumentalista Zbigniew Wodecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Wodecki nie miał ambicji bycia polskim piosenkarzem

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2013 08:00
W cyklu "Bez tajemnic" Zbigniew Wodecki zdradza, że kiedyś nie myślał, że będzie znanym piosenkarzem. - Przez długie lata stałem z tyłu - przyznaje w radiowej Jedynce. Bał się też publiczności.
rozwiń zwiń