Sezam - toporna bryła czy sentymentalny pomnik dawnych lat?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 13:47
Zmiany na handlowej mapie centrum Warszawy. Znika z niej Dom Handlowy Sezam, a dawny Smyk przy Kruczej zostanie przebudowany. W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o tożsamości Warszawy w kontekście planów architektonicznych i urbanistycznych.
Audio
Warszawski Sezam
Warszawski SezamFoto: Michalskakarolina/Wikimedia/CC

Wojciech Wagner, naczelnik wydziału estetyki m.st. Warszawy, tłumaczył, że tkanka miejska jest żywym obiektem, który potrzebuje wymiany elementów i od tego nie ma ucieczki. Gość Dwójki zaznaczył, że jest jednak pewne poczucie społeczne, że niektóre elementy trzeba konserwować i zachowywać.

- Warto zastanowić się nad wartością poszczególnych obiektów. O ile w przypadku Smyka sprawa wydaje się jednoznaczna, gdyż jest to bardzo ciekawy i charakterystyczny obiekt, tak z Sezamem było odwrotnie. Choć znam osoby, które chciały, aby ten budynek został zachowany - wyjaśnił Wagner. - Nie był to jednak obiekt wybitny, którego nie można zastąpić - podkreślił gość Dwójki.

Dr. inż. arch. Krzysztof Domaradzki stwierdził natomiast, że na poszczególne obiekty warto patrzeć w kontekście ich funkcjonowania urbanistycznego, tzn. co tracimy lub zyskujemy w przestrzeni miejskiej.

- Trzeba pamiętać, że Sezam jest elementem tzw. Ściany Wschodniej, moim zdaniem niezwykle udanego projektu urbanistycznego, który stworzył nową jakość w centrum Warszawy. Był kiedyś miejscem pełnym życia i bardzo przyjaznym ludziom - zaznaczył Domaradzki.

Gość Dwójki dodał, że cała ta część miasta była zakomponowana. - Pytanie, czy ta kompozycja się poprawi, czy zostanie zakłócona. W tej chwili trudno jednoznacznie stwierdzić - mówił Domaradzki.

Posłuchaj całej rozmowy w "Poranku Dwójki", którą prowadził Marcin Pesta.

mr/jp

Zobacz więcej na temat: architektura PRL Warszawa
Czytaj także

Drugim sercem sali koncertowej jest kawiarnia

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 12:21
– Publiczność, która chodzi na koncerty, musi mieć przestrzeń do rozmowy o swoich wrażeniach muzycznych. Umiejscowienie kawiarni jest niezwykle ważne dla całej struktury budynku – mówił w Dwójce wybitny krytyk architektury Joseph Rykwert, który ocenia nową siedzibę NOSPR.
rozwiń zwiń