Hildegarda udziela ślubu. Herezja w słuchowisku?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 08:15
- Niezwykle aktualny z punktu widzenia współczesnego odbiorcy jest moment, gdy żarliwa wiara dotyka herezji - mówił Tomasz Cyz, reżyser słuchowiska "Córy Renu".
Audio
  • Hildegarda udziela ślubu. O cienkiej granicy między żarliwą wiarą a herezją mówi Tomasz Cyz, reżyser słuchowiska "Córy Renu" (Poranek Dwójki)
Hildegarda z Bingen (1098-1179) była mniszką, kompozytorką, kaznodziejką, autorką prac z zakresu teologii, medycyny, kosmologii, przyrodoznawstwa i ziołolecznictwa, a także poetką, uzdrowicielką, badaczką natury oraz dyplomatką.
Hildegarda z Bingen (1098-1179) była mniszką, kompozytorką, kaznodziejką, autorką prac z zakresu teologii, medycyny, kosmologii, przyrodoznawstwa i ziołolecznictwa, a także poetką, uzdrowicielką, badaczką natury oraz dyplomatką.Foto: PAP/DPA

Sztuka Cecilie Løveid poświęcona jest Hildegardzie z Bingen, słynnej średniowiecznej mistyczce i reformatorce Kościoła. Bohaterka "Cór Renu" miała wizje od trzeciego roku życia, ale dopiero jako czterdziestolatka przyznała się do nich

- W sztuce Hildegarda wyraża niepokój, że jej poczynaniami kieruje nie Bóg, lecz szatan - opowiadał Tomasz Cyz. - Ociera się zresztą o herezję, udzielając ślubu siostrze zakonnej i ocalałemu z rzezi katarowi - dodał.

Owa głęboka i ryzykowna potrzeba głębokiej wiary to zdaniem naszego gościa jeden z wielu wspólnych mianowników dla średniowiecza i XXI stulecia. Czy żyjemy w czasach nowej krucjaty?

Czytanie sceniczne sztuki "Córy Renu" odbyło się w środę (25.02) w TR Warszawa. Retransmisja na naszej antenie - w niedzielę, 1 marca po 21.30 w cyklu "Wieczór ze słuchowiskiem".

***

Prowadzenie: Tomasz Obertyn

Gość audycji: Tomas Cyz (reżyser teatralny)

Data emisji: 24.02.2015
Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".
mm/jp

Czytaj także

Chciała uczynić człowieka szczęśliwym. Dziedzictwo św. Hildegardy

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 12:46
Święta Hildegarda podkreślała ścisły związek pomiędzy odpowiednim żywieniem a zdrowiem. Jej terapia to nasze nie tylko religijne, ale także kulturowe dziedzictwo.
rozwiń zwiń