50 milionów widzów na świecie zobaczyło Polskę

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2015 10:00
– Moi koledzy z British Council czy Goethe-Institut nie mogą w to uwierzyć – mówił Paweł Potoroczyn, dyrektor świętującego 15 urodziny Instytutu Adama Mickiewicza.
Audio
  • Paweł Potoroczyn o 15 latach działalności Instytutu Adama Mickiewicza (Poranek Dwójki)
Dziennikarz, publicysta, przedsiębiorca i dyplomata Paweł Potoroczyn kieruje Instytutem Adama Mickiewicza w 2008 r.
Dziennikarz, publicysta, przedsiębiorca i dyplomata Paweł Potoroczyn kieruje Instytutem Adama Mickiewicza w 2008 r.Foto: PAP/Rafał Guz

Gość Dwójki podkreślił, że wspomniana statystyka to nie szacunki, tylko twarde dane ze sprzedaży biletów. Sukces Instytutu Adama Mickiewicza opiera się m.in. na wartości kultury polskiej w jej najlepszych przejawach. – To bardzo interesuje międzynarodową publiczność dzieła, artyści, wydarzenia projekty – powiedział Paweł Potoroczyn.

Kierunki tych zainteresowań nieraz zaskoczyły dyrektora instytutu. – Na przykład Krystian Lupa w Chinach jest Bogiem – mówił. – Po ostatnim spektaklu "Wycinki" w Pekinie chiński wiceminister kultury powiedział do mnie: "gdyby dziś w tym teatrze wybuchł granat, zginęłaby cała elita kulturalna Pekinu" – dodał.

To nie koniec niespodzianek, bowiem wbrew przypuszczeniom najbardziej oklaskiwanym przez Chińczyków koncertem nie było wcale wykonanie utworów Chopina.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Gość: Paweł Potoroczyn (dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza)

Data emisji: 21.07.2015

Godzina emisji: 8.35

mc/mm

Czytaj także

Potoroczyn: chciałem, żeby ta książka była dla człowieka doświadczeniem

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 07:30
- Proszę zrozumieć, że ja mam zmącony stosunek do "Ludzkiej rzeczy" i nie do końca wiem, jak ona działa na czytelników - mówi Potoroczyn. - Nie myślałem, że piszę powieść, tylko że piszę balladę.
rozwiń zwiń