Simon Steen-Andersen rozszerza granice muzyki

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 10:00
- W moich utworach chodzi o to, żeby elementy wizualne, czy choreograficzne, nie stanowiły osobnej, nałożonej na muzykę warstwy, tylko żeby były z nią zintegrowane. Żeby łączyła je jedna idea - mówił duński kompozytor podczas spotkania ze słuchaczami na festiwalu Warszawska Jesień.
Audio
  • Simon Steen-Andersen rozszerza granice muzyki (Bita Godzina/Dwójka)
Simon Steen-Andersen
Simon Steen-AndersenFoto: materiały promocyjne festiwalu Warszawska Jesień

Simon Steen-Andersen urodził się w 1976 roku w Danii; od kilku lat mieszka w Berlinie. Jest jednym z najbardziej kreatywnych kompozytorów naszych czasów, a interesuje go przekraczanie granic sztuk. Performance, instalacje, teatr muzyczny to w jego wykonaniu gatunki z jednej strony trudne do zdefiniowania, z drugiej - prawdziwie fascynujące.

W tym roku grają go na wszystkich najważniejszych festiwalach muzyki współczesnej w Europie – na Ultimie w Oslo, w Donaueschingen i w Huddersfield. Był też oczywiście w Darmstadcie, a także na „Warszawskiej Jesieni”, gdzie zadebiutował kompozycją "Ouvertures” na wzmocnioną chińską cytrę guzheng, sampler i orkiestrę.

W Warszawie spotkał się z publicznością i fragmentów dźwiękowego zapisu tego spotkania, poprowadzonego przez Krzysztofa Kwiatkowskiego, słuchaliśmy w "Bitej godzinie”.

Audycję przygotowała Ewa Szczecińska.

bch

Czytaj także

Warszawska Jesień: poszukiwanie dźwięku na Dalekim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2014 14:00
- Muzyka współczesna doszła w pewnym momencie do ściany. Potrzebne jej były nowe inspiracje, które odnaleźliśmy w Azji - uważa znawczyni egzotycznych kultur muzycznych Maria Pomianowska. Na Warszawskiej Jesieni posłuchamy między innymi klasycznych instrumentów chińskich oraz indonezyjskiego gamelanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawska Jesień: czy nowy instrument oznacza nową muzykę?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2014 21:00
- Muzyka współczesna składa hołd muzyce tradycyjnej, która była jej pożywką przez ostatnie stulecie - komentuje program trwającego festiwalu Antoni Beksiak, kurator i wokalista zaangażowany w realizację jednego z koncertów.
rozwiń zwiń