Bogdan Dziworski. Filmowiec, który jest poetą

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2016 10:30
– Dążę do tego, by forma była treścią. To dziś bardzo niepopularne, bo moje filmy wymagają długiego czasu realizacji – mówił operator filmowy, reżyser i fotograf.
Audio
  • Bogdan Dziworski. Filmowiec, który jest poetą (Poranek Dwójki)
Bogdan Dziworski jest autorem takich filmów, jak Hokej, Podróże Georga Philipa Telemanna z Żar do Pszczyny, Kilka opowieści o człowieku i Sceny narciarskie z Franzem Klammerem (zdjęcie ilustracyjne)
Bogdan Dziworski jest autorem takich filmów, jak "Hokej", "Podróże Georga Philipa Telemanna z Żar do Pszczyny", "Kilka opowieści o człowieku" i "Sceny narciarskie z Franzem Klammerem" (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay.com/Public Domain

Bogdan Dziworski jest autorem i współautor krótkometrażowych filmów dokumentalnych i fabularnych. Narodowy Instytut Audiowizualny wydaje właśnie album z jego filmami - w ramach serii Tadeusza Sobolewskiego poświęconej najważniejszym twórcom polskiego kina.

– Dałem wolną rękę Tadziowi Sobolewskiemu, wierząc, że wybierze właściwie. To do końca było dla mnie tajemnicą, jeszcze nie miałem w ręku tego wydawnictwa. Dziś zobaczę, jak to wyszło – powiedział filmowiec.

Bogdan Dziworski opowiadał w Dwójce m.in. o tym, kto za darmo pomaga mu w robieniu filmów, i wyjaśniał, ile godzin dziennie trzeba chodzić, żeby znaleźć dobry temat. Chodzenie bowiem to kolejna - obok fotografii reportażowej - pasja reżysera.

***

Prowadzi: Marcin Pesta

Gość: Bogdan Dziworski (operator i rezyser filmowy, fotograf)

Data emisji: 25.04.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/jp

Czytaj także

Cała prawda o klasyce dokumentu

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2016 11:00
Film dokumentalny , będący jednym z głównych rodzajów filmowych, pozostawał zawsze w cieniu fabuły.
rozwiń zwiń